Na obrazku widoczna jest kobieta wrzucająca do skarbonki monetę.

Jak skutecznie oszczędzać? Sprawdzone sposoby od społeczności Girls Money Club

Znasz to uczucie, gdy zerkasz na konto i zastanawiasz się, gdzie zniknęła cała wypłata? Chciałabyś zacząć oszczędzać, ale nie wiesz jak to skutecznie zrobić? Które sposoby faktycznie działają? Dzisiaj przejrzymy Wasze sugestie!

Dlaczego warto oszczędzać?

Przede wszystkim po to, by osiągnąć bezpieczeństwo finansowe. Życie jest nieprzewidywalne i często zaskakuje: pojawić się może wypadek medyczny, naprawa samochodu czy utrata pracy… dzięki oszczędnościom możemy spokojnie pokryć ewentualne nagłe wydatki, bez zadłużania się.

Oszczędzanie jest także pierwszym z trzech filarów budowania niezależności i wolności finansowej. Kontrolowanie wydatków jest podstawą, bez której nie jesteśmy w stanie iść dalej. O trzech filarach i mądrym dbaniu o finanse osobiste, przeczytasz w moim artykule sprzed roku (ale wciąż pozostaje aktualny!).

Dzięki odpowiedziom dziewczyn ze społeczności Girls Money Club zebrałyśmy sprawdzoną bazę pomysłów na to, jak zacząć gromadzić oszczędności.

Polecam Wam sprawdzić również artykuł o tym, jak w ogóle zabrać się za oszczędzanie. Przeczytacie w nim o tym, jakie przekonania pomagają w oszczędzaniu oraz które mechanizmy wpływają na to, że odkładanie pieniędzy jest dla wielu osób trudne.

A tymczasem zerknijcie na to, jak oszczędza społeczność GMC oraz na artykuły, które nawiązują do porad!


Jak oszczędzają dziewczyny w GMC?

 • „Odkładam większą kwotę na wypłatę zaraz po opłaceniu rachunków i kolejną przed wypłatą”
 • „Odrębne konta/budżety na poszczególne działy wydatków”
 • „Planowanie budżetu na miesiąc w przód, rezygnowanie z niepotrzebnych wydatków”

Jeden z podstawowych sposobów na to, by nie zagubić się w świecie finansów to… budżet! Warto skroić go pod siebie, by pomagał, a nie utrudniał codzienne działanie. W tym temacie mamy nie tylko artykuł, ale także mini-kurs Finansowy Start, w którym uczę Was nie tylko konstruowania najprostszego, aczkolwiek skutecznego budżetu, ale także wychodzenia z długów i stawiania pierwszych kroków w finansowym świecie!

 • „Korzystanie z IKE/IKZE”

IKE oraz IKZE to również świetny pomysł na to, by odkładać swoje pieniądze. Więcej o tych dwóch kontach, przeczytacie tutaj.

 • „Planowanie posiłków, robienie jedzenia ze wszystkiego co jest w lodówce, sprzedaż na Vinted”

Bardzo duża część z Was planuje posiłki, a sprzedaż na Vinted jest świetnym sposobem na dorabianie. Więcej o tym pisałam w artykule o sprzedawaniu nieużywanych przedmiotów.

 • „Zmiana mindsetu zadziałała, z teorii to ja byłam dobra zawsze. Poukładałam siebie i pieniądze”

Niezwykle ważny komentarz – zmiana zaczyna się w głowie! Bardzo często znamy wszystkie zasady, wiemy co robić, jednak nie widzimy żadnych efektów. Nasza głowa może być przeszkodą w dążeniu do bogactwa, dlatego warto sprawdzić jaką macie relację z pieniędzmi.

 • „Nie mam konta w banku, który robi to automatem, ale przelewam sobie końcówki transakcji na obligacje”
 • „Dwa konta w bankach, jedno do codziennego życia, drugie na oszczędności. Najpierw płacę sobie”
 • „Płacenie sobie pierwszej, lokowanie pieniędzy w miejsca skąd trudniej je wyjąć niż ROR, np. obligacje, inwestycje”

Kolejne świetne porady! Kilka kont to podstawa, gdy chcemy ogarniać finanse. Zerknijcie na to, jakie konta i rachunki warto posiadać.

 • „Odkładanie na konto oszczędnościowe, Finax – inwestowanie”

Finax jako forma inwestowania bardzo się sprawdza. Opisałam to szeroko w artykule o robodoradcach.

 • „Używanie wody po myciu warzyw i owoców do podlewania kwiatków. Można się śmiać, ale nie dość, że eko to ilość wody, która tak się nie marnuje jest ogromna”
 • „Nie zabierać męża na zakupy spożywcze”
 • „Challenge z kumpelą: nie kupuję ubrań, butów na poprawę humoru przez x czasu (nawyk!)”
 • „Zaokrąglone kwoty od każdej transakcji odkładam na cel”
 • „Lista zakupów, porównywanie ceny produktu za kilogram, produkty używane na co dzień kupuję na promocji”
 • „Nieprzeglądanie kont infuencerek modowych i kosmetykowych na insta i YT”
 • „Jeden z codziennych, łatwych do zrealizowania sposobów – niekupowanie kawy na mieście”
 • „Szybko wrzucać kasę na konta, z których nie wyciągnę. Wstawanie tak, żeby zjeść w stołówce pracowniczej”
 • „Plan posiłków, kontrola zapasów, zastąpienie chemii sklepowej domową. Proste rzeczy”
 • „Gotowanie w domu i planowanie posiłków na tydzień, płacenie najpierw sobie”
 • „Przelewanie kasy na oszczędnościowe konto tuż po wypłacie, a nie pod koniec miesiąca”
 • „Ograniczanie pieniędzy na jedzenie, szczególnie na mieście”
 • „Danie sobie czasu na zastanowienie, czy naprawdę potrzebuję danej rzeczy”

Te praktyczne porady chciałabym podsumować naszym artykułem ze wskazówkami, jak oszczędzać skutecznie. Część z nich się powtarza, niektóre są nowe. Jedno jest pewne: skoro piszecie mi o nich, to wiem, że u Was działają!

To tylko część sposobów, wymienianych przez dziewczyny w okienku na moim Instagramie. Mam nadzieję, że będą dla Was przydatne!

Pamiętajcie jednak, że nawet oszczędzanie może być przyczyną naszych problemów finansowych. Na pewno znacie takie osoby, które są rozsądne finansowo, nie mają długów, rezygnują z wielu rzeczy… ale mimo upływających lat, wciąż nie można ich nazwać zamożnymi. W oszczędzaniu – jak we wszystkim – ważny jest balans. Więcej przeczytacie w artykule o tym, czy oszczędzanie może być złe.

Oszczędzanie często kojarzy się również z odmawianiem przyjemności i ciągłym rezygnowaniem z tego, co nas cieszy. Nic bardziej mylnego! Można mądrze dbać o pieniądze, ale jednocześnie cieszyć się życiem – opisuję to, w tym artykule.

A może macie więcej rad dotyczących skutecznego oszczędzania?

Jeśli tak, to podzielcie się nimi w komentarzach!

Zapisz się na newsletter i pobierz e-booka 50 SPOSOBÓW NA ZARABIANIE!

Marzysz o tym, aby mieć dodatkowe źródło przychodu?

Chcesz zmienić pracę na taką, którą pokochasz i która przyniesie ci satysfakcjonujące zarobki?

A może twoim celem jest własny biznes?

.

Zobacz również:

Invest Cuffs 2024 – nagrody, stoisko, wykłady, czyli girl power w prawdziwym wydaniu! Kulisy GMC #12

Invest Cuffs to coroczne wydarzenie, które gromadzi entuzjastów i entuzjastki ze świata inwestycji. Jest to jedno z największych spotkań w Europie, na którym regularnie pojawia się wielu ekspertów i ekspertek z różnych dziedzin, takich jak akcje, start-upy, kryptowaluty, surowce, waluty, metale szlachetne czy fundusze inwestycyjne. W tym roku obchodziliśmy 10-lecie działalności Invest Cuffs, a my po raz pierwszy zaprezentowałyśmy nasze stoisko oraz miałyśmy całe dwie sale poświęcone edukacji skierowanej przede wszystkim do kobiet. Sprawdźcie, co wydarzyło się podczas tegorocznej edycji!

Czytaj więcej »

Trzecie urodziny GMC i otwarcie siedziby! Kulisy GMC #11

W sobotę 10.02 odbyło się wyjątkowe spotkanie w centrum Warszawy. Nie tylko obchodziłyśmy trzecią rocznicę utworzenia Girls Money Club we wspaniałym towarzystwie, ale również oficjalnie otworzyłyśmy nową siedzibę GMC. W dzisiejszym artykule dzielimy się podsumowaniem z tego ekscytującego eventu!

Czytaj więcej »

Finanse i miłość – jak rozmawiać o pieniądzach, by zbudować silniejszy związek? Zaproś bliską osobę na money date!

Pieniądze są często uznawane za źródło napięć w relacjach, ale mogą być także narzędziem do budowania zaufania oraz wspólnego bezpieczeństwa. Jak rozmawiać z partnerem lub partnerką o pieniądzach? W jaki sposób zorganizować wspólne finanse? W dzisiejszym artykule z okazji Walentynek podzielę się wskazówkami – z perspektywy kobiety-finansistki, w związku małżeńskim z finansistą. 😉

Czytaj więcej »