Cyfrowi nomadzi – kim są i jak stać się jednym z nich?

Praca z dowolnego miejsca na świecie stała się bardziej osiągalna niż kiedykolwiek. Ekscytujący styl życia cyfrowych nomadów nie jest już tylko odległym marzeniem. Niemniej jednak warto być na niego przygotowanym. Z tego artykułu dowiesz się, kim są cyfrowi nomadzi i jak możesz rozpocząć swoją przygodę jako jeden z nich.

Praca z dowolnego miejsca na świecie stała się bardziej osiągalna niż kiedykolwiek. Ekscytujący styl życia cyfrowych nomadów nie jest już tylko odległym marzeniem. Niemniej jednak warto być na niego przygotowanym. Z tego artykułu dowiesz się, kim są cyfrowi nomadzi i jak możesz rozpocząć swoją przygodę jako jeden z nich.

Zacznijmy od pytania: Kim są cyfrowi nomadzi?

W dużym skrócie, cyfrowi nomadzi to ludzie prowadzący nowoczesny, elastyczny tryb życia bez osiadania w jednym miejscu. Praca jest dla nich jedynie wsparciem takiego stylu życia. I to tyle, jeśli chodzi o definicje 😉 

Bycie cyfrową nomadką nie jest więc tym samym co praca zdalna czy freelancing (aczkolwiek różnice są subtelne). Kluczem do zrozumienia cyfrowych nomadów jest pojęcie ich zamiłowania do pozostawania w ciągłym ruchu – bez posiadania domu. Tymczasem praca zdalna czy freelancing zakładają elastyczność kariery, ale dopuszczają fakt posiadania jakiegoś stałego miejsca zamieszkania.

Jedna mała uwaga na start: Ja nigdy nie postrzegałam siebie jako cyfrowej nomadki. Lubię podróżować – i to dużo – ale potrzebuję mieć swoje miejsce na ziemi, do którego wracam, by poczuć się szczęśliwa. Doceniam stabilność i ciepło, jakie oferuje dom. Uświadomiłam sobie, że tym, czego naprawdę potrzebuję jest wybór oraz możliwość gospodarowania pieniędzmi i czasem po swojemu.

Jeśli jednak Ty chcesz mieć wolność i zróżnicowanie, jakie oferuje cyfrowy nomadyzm – lub przynajmniej rozważasz taki styl życia na jakiś czas – to ten artykuł przedstawi Ci solidne podstawy i pokaże, gdzie znajdziesz potrzebne Ci informacje.

Swoją drogą, bycie cyfrową nomadką jest tylko jednym z wielu sposobów na łączenie kariery i podróżowania. Jeśli chcesz poznać ich więcej, przeczytaj ten artykuł.

Cyfrowi nomadzi: podstawowe zasady i zarabianie pieniędzy

Cyfrowi nomadzi zazwyczaj nie są zainteresowani zwykłą pracą zdalną, gdyż chcą uciec od standardowego trybu pracy w godzinach 8-16 czy 9-17. Z tego względu, ich głównym źródłem utrzymania jest freelancing albo biznesowa działalność prowadzona online. Oczywiście jest kilka różnic pomiędzy tymi dwoma sposobami zarabiania pieniędzy, aczkolwiek w gruncie rzeczy nastawienie i umiejętności, które należy posiadać by odnieść sukces w obu tych typach pracy, są bardzo podobne.

Oto wskazówki, jak stać się efektywną, dobrze zarabiającą freelancerką lub przedsiębiorczynią działającą online (szczegółowe informacje znajdziecie w linkach):

1) Wykorzystaj ćwiczenia na kapitał kariery by skomponować własny, niepowtarzalny zestaw przydatnych w pracy umiejętności;

2) Rozważ podjęcie dodatkowej, dorywczej pracy, zarabiając uprzednio trochę pieniędzy zanim zdecydujesz się rzucić na głęboką wodę;

3) Stwórz swój pierwszy produkt i zacznij go sprzedawać;

4) Znajdź pierwszych klientów i poproś o opinię i ich poradę, co można poprawić;

5) Zadbaj o poduszkę finansową o przybliżonej wartości przynajmniej półrocznych wydatków życiowych, by uniknąć desperacji;

6) Zaakceptuj odpowiedzialność i przyjmij postawę „własnego szefa”, skup się na produktywności;

7) Polub się z minimalistycznym stylem życia, oducz się pakowania zbędnych rzeczy;

8) Pomyśl o mądrym inwestowaniu swoich pieniędzy, by zaczęły pracować dla Ciebie. 

Jak zarabiać online?

Pomysłów na zarabianie pieniędzy w sieci, a więc uniezależnienie swoich zarobków od miejsca pracy, jest dużo. Ogranicza Cię tylko Twoja fantazja;) 

Oto niektóre z nich:

  • blogowanie, YouTube, influencing w social mediach;
  •  tworzenie treści, copywriting;
  • edytowanie filmów;
  • tworzenie stron internetowych, wsparcie IT;
  • tworzenie kursów internetowych;
  • tłumaczenie, nauczanie języków itp.;
  • usługi marketingowe w social mediach;
  • pisanie książek/e-booków;
  • usługi księgowe;
  • konsultacje;
  • posada wirtualnej asystentki;

… i wiele, wiele więcej!

A jeśli czujesz, że to jeszcze za mało, to zachęcam Cię do zapisania się na mój newsletter – otrzymasz wtedy w prezencie pomocny ebook: „50 pomysłów na zarabianie”!

Przydatne książki

Elastyczny tryb życia wciąż realizuje relatywnie niewiele osób. Jednak to się zmienia! Dlatego jeśli potrzebujesz nieco inspiracji, motywacji i szczegółowych rad, jak zostać cyfrową nomadką, to poniższe książki mogą okazać się przydatne, i to pod różnymi względami.

Tim Ferriss “4-godzinny tydzień pracy”— klasyk, który się nie starzeje. Ta książka zmieniła wiele żyć, w tym moje.

Chris Guillebeau “Niskobudżetowy Startup” — książka, która udowadnia, że często stworzenie własnego rentownego biznesu nie wymaga wielkich sum pieniędzy, a odpowiedniego charakteru i kreatywności. Książka zawiera dużo interesujących przykładów na potwierdzenie tej tezy.

Robert Kiyosaki “Bogaty ojciec, biedny ojciec”— pozycja, która na zawsze zmienia podejście do pieniędzy i pasywnych przychodów. Ta książka jest znana nie bez powodu!

Cal Newport “Tak dobra, że nie będą mogli Cię ignorować” („So good they can’t ignore you”) — świetna pozycja o używaniu swoich unikalnych umiejętności, by wpłynąć na swoją karierę i znaleźć szczęście. Nie doczekała się jeszcze polskiego wydania, ale dla mnie to pozycja obowiązkowa dla każdej osoby, która poważnie myśli o wyniesieniu swojej kariery na wyższy poziom.  

Charles Duhigg “Siła nawyku”— klasyczna pozycja traktująca o istotności małych kroków. To książka prosta i bezpośrednia – i być może dlatego tak motywująca do działania.

James Clear “Atomowe nawyki”— praktyczny przewodnik na temat kreowania dobrych nawyków oraz pozbywania się tych złych. Podchodzi do tematu nieco szerzej niż pozycja Charlesa Duhigga.

Jason Fried, David Heinemeier Hansson “Remote. Pracuj zdalnie, biuro jest zbędne”— napisana przez założycieli Basecamp książka, która opisuje kwestię pracy zdalnej: zarówno z perspektywy pracodawcy, jak i pracownika; 

James Altucher “Wybierz siebie. Bądź szczęśliwy, zarabiaj miliony i spełniaj swoje marzenia”— alternatywne zasady życia prosto od osoby, która skoczyła na głęboką wodę. Niektórzy kochają tę książkę, inni uznają ją za zbyt prostą.

Gary Vaynerchuk “Przebij się!”— autor o wielkiej osobowości, założyciel wielu biznesów. Książka jest podsumowaniem jego pomysłów, to niezwykle motywująca pozycja.

Chris Ducker “Wolność w wirtualnym świecie. Zbuduj firmę swoich marzeń”— książka skupiająca się na praktycznej stronie pracy z wirtualnymi asystentami. Ciekawa pozycja, która pokazuje, jak uniknąć pułapki bycia „superprezesem”. 😉

Rolf Potts “Vagabonding”— książka skupiająca się na zarówno praktycznej, jak i emocjonalnej stronie długoterminowych podróży, celebrując przy tym minimalizm i prostotę.

Strony internetowe

Istnieje niezliczona ilość blogów i stron zawierających źródła przydatne dla cyfrowych nomadów (i tych, którzy aspirują, by nimi zostać). Oto najpopularniejsze oraz, moim zdaniem, najbardziej interesujące z nich (w języku angielskim):

Nomad List – lista najlepszych miejsc do życia i pracy jako cyfrowy nomada/nomadka;

Workfrom— społeczność cyfrowych nomadów i lista świetnych miejsc, z których można pracować; 

Nomads Nation— strona gromadząca przydatne dla cyfrowych nomadów informacje;

Nomadic Matt— strona skupiona bardziej na podróżowaniu niż zarabianiu pieniędzy, ale nadal pełna świetnych zasobów i wskazówek dla podróżników;

Wandering Earl— wiele świetnych rad i źródeł informacji od doświadczonego cyfrowego nomada; 

Get In the Hot Spot— wspaniała strona, zwłaszcza jeśli chcesz rozpocząć przygodę z cyfrowym nomadyzmem w późniejszym okresie życia;

Julia Dimon— znana ekspertka podróży rodzinnych, wieloletnia cyfrowa nomadka i zdolna businesswoman;

Earth Trekkers—rodzina, która przekona Cię, że wszystko jest możliwe – nawet podróż do Everest Base Camp z dzieciakami; 

Nomad Capitalist— “Jedź tam, gdzie najlepiej Cię traktują” to motto tej strony przepełnionej znakomitym, dokładnym researchem na temat cyfrowego nomadyzmu oraz radami dotyczącymi m.in. papierologii czy podatków.

praca w podróży w bankoku

Codzienne życie i potrzebne dokumenty

Czasem jesteśmy tak podekscytowane samą wzmianką o pogoni za marzeniami, że zapominamy o tych przyziemnych, ale jednak szalenie ważnych kwestiach. Można do nich zaliczyć m.in. kwestie związane z obliczaniem kosztów życia, załatwianie spraw w urzędach jako cyfrowa nomadka czy też ogarnianie podatków. 

Nie popełnij tego błędu i dobrze się przygotuj!

Zakwaterowanie

Istnieją niezliczone sposoby, by znaleźć zakwaterowanie jako cyfrowa nomadka. Wszystko zależy od Twojego potencjalnego stylu podróżowania. Niektórzy nomadzi lubią zostawać w jednym miejscu przez kilka miesięcy przed przeprowadzką w inną lokację – takie osoby szukają miejsc, w  których czuliby się jak w domu przez taki dłuższy okres. Inni natomiast wolą niemal ciągle być w ruchu i zmieniać miejsce pobytu raz na kilka dni lub tygodni. 

Wybór konkretnego miejsca pobytu powinien zależeć od Twoich indywidualnych preferencji. Nie ograniczaj się tylko do strony booking.com, Airbnb czy hosteli. W wielu krajach lokalne strony są najlepszym źródłem pięknych miejsc, w których można się zatrzymać i które będą kosztować Cię mniej niż oferty na popularnych portalach.

Paszport i wizy

Nie ma potrzeby tłumaczyć tego punktu. Nasze paszporty mają różne możliwości. Jeśli posiadasz polski paszport, to masz relatywnie dużo szczęścia, bo większość krajów świata oferuje nam możliwość bezproblemowego wjazdu, często bez wizy. A wyjazd do krajów Unii Europejskiej to już w ogóle bajka. 

Koniecznie sprawdź wymagania wizowe przed przyjazdem do każdego kraju, zwłaszcza jeśli planujesz zostać i pracować tam przez dłuższy czas. 

Ubezpieczenie

To bardzo ważna, a często pomijana kwestia. Upewnij się, że będziesz miała przynajmniej podstawowe ubezpieczenie zdrowotne w miejscu, w którym planujesz pobyt.

Podatki

Ogólna zasada rezydencji podatkowej jest taka, że jeśli spędzisz 183 dni lub więcej w danym kraju, stajesz się jego rezydentem podatkowym (aczkolwiek często są też dodatkowe zasady, które warto sprawdzać dla konkretnego kraju). 

Wizja niespędzania tak długiego czasu jak pół roku w żadnym miejscu może wydawać się kusząca, ale w praktyce nie jest tak łatwo nie być rezydentem podatkowym żadnego kraju – już nie mówiąc o tym, że niekoniecznie się to opłaca… Zresztą, różne państwa mogą uznać Twoją rezydencję podatkową na podstawie innych kryteriów niż długość pobytu. Jest to z pewnością skomplikowane zagadnienie, więc zawsze powinnaś dowiedzieć się, jakie są zasady opodatkowania w kraju, do którego chcesz wyjechać. 

Poznawanie nowych ludzi

Cyfrowi nomadzi, zwłaszcza ci podróżujący w pojedynkę, zazwyczaj muszą mierzyć się z wyzwaniem, jakim bywa poczucie osamotnienia i braku swojego miejsca na ziemi. O ile nie dla każdego jest to aż tak duży minus, to warto wiedzieć, że istnieje też druga strona medalu: możliwość poznania niesamowitych osób z całego świata.

A więc, jak poznawać nowych ludzi w różnych miejscach na ziemi?

Oto kilka pomysłów:

Zalety i wady stylu życia cyfrowej nomadki

Styl życia cyfrowej nomadki powinien być świadomym wyborem. Dla wielu osób, korzyści płynące z tego stylu życia są warte nawet dużego ryzyka. Niemniej, niektórzy ludzie potrzebują rutyny i stabilizacji, które kłócą się z założeniami cyfrowego nomadyzmu. 

Spójrzmy więc na zalety i wady bycia cyfrową nomadką.

Zalety: 

  • elastyczny czas pracy
  • niezależność od miejsca; nowe, ekscytujące przestrzenie do pracy i do zwiedzania;
  • możliwość przebywania dłużej w niedrogich miejscach/krajach;
  • poznawanie niesamowitych ludzi;
  • inspirowanie innych i czerpanie inspiracji;
  • bycie swoją własną szefową;
  • ucieczka od walki o pozycję w pracy, od wyścigu szczurów;
  • możliwość prowadzenia zdrowego, aktywnego stylu życia;
  • rozwój osobisty.

Wady:

  • duża odpowiedzialność;
  •  samotność, trudność w utrzymywaniu długoterminowych relacji;
  •  brak poczucia przynależności, posiadania domu;
  • uczucie bycia niezrozumianą przez innych;
  • problemy z zarządzaniem czasem, dużo bodźców rozpraszających;
  • często: finansowa niepewność (aczkolwiek temu da się zaradzić);
  • brak stabilnej kariery;
  • strach przed wykluczeniem z życia towarzyskiego (ang. FOMO – fear of missing out);
  • skomplikowana papierologia (podatki, wizy, ubezpieczenia, bankowość itd.)
Cyfrowi nomadzi – podsumowanie

Cyfrowi nomadzi to społeczność ludzi, dla których wolność i elastyczność są wartościami nadrzędnymi – a jednocześnie, dla których praca jest jedynie dodatkiem do podróżowania, a nie na odwrót. 

Ten styl życia nie tylko sprzyja pracy zdalnej, ale wręcz jej wymaga. Nie jest on jednak dla każdego ze względu na brak stałego miejsca zamieszkania.

A jakie jest Twoje podejście? Czy byłabyś gotowa zostać cyfrową nomadką?

praca w podróży

Zapisz się na newsletter i pobierz e-booka 50 SPOSOBÓW NA ZARABIANIE!

Marzysz o tym, aby mieć dodatkowe źródło przychodu?

Chcesz zmienić pracę na taką, którą pokochasz i która przyniesie ci satysfakcjonujące zarobki?

A może twoim celem jest własny biznes?

.

Zobacz również:

Invest Cuffs 2024 – nagrody, stoisko, wykłady, czyli girl power w prawdziwym wydaniu! Kulisy GMC #12

Invest Cuffs to coroczne wydarzenie, które gromadzi entuzjastów i entuzjastki ze świata inwestycji. Jest to jedno z największych spotkań w Europie, na którym regularnie pojawia się wielu ekspertów i ekspertek z różnych dziedzin, takich jak akcje, start-upy, kryptowaluty, surowce, waluty, metale szlachetne czy fundusze inwestycyjne. W tym roku obchodziliśmy 10-lecie działalności Invest Cuffs, a my po raz pierwszy zaprezentowałyśmy nasze stoisko oraz miałyśmy całe dwie sale poświęcone edukacji skierowanej przede wszystkim do kobiet. Sprawdźcie, co wydarzyło się podczas tegorocznej edycji!

Czytaj więcej »

Trzecie urodziny GMC i otwarcie siedziby! Kulisy GMC #11

W sobotę 10.02 odbyło się wyjątkowe spotkanie w centrum Warszawy. Nie tylko obchodziłyśmy trzecią rocznicę utworzenia Girls Money Club we wspaniałym towarzystwie, ale również oficjalnie otworzyłyśmy nową siedzibę GMC. W dzisiejszym artykule dzielimy się podsumowaniem z tego ekscytującego eventu!

Czytaj więcej »

Finanse i miłość – jak rozmawiać o pieniądzach, by zbudować silniejszy związek? Zaproś bliską osobę na money date!

Pieniądze są często uznawane za źródło napięć w relacjach, ale mogą być także narzędziem do budowania zaufania oraz wspólnego bezpieczeństwa. Jak rozmawiać z partnerem lub partnerką o pieniądzach? W jaki sposób zorganizować wspólne finanse? W dzisiejszym artykule z okazji Walentynek podzielę się wskazówkami – z perspektywy kobiety-finansistki, w związku małżeńskim z finansistą. 😉

Czytaj więcej »