podróże i kariera

Podróże i kariera – czy da się to połączyć?

Połączenie satysfakcjonującej kariery z wystarczającą ilością czasu na odpoczynek i pasje – w tym podróże – jest dla wielu osób prawdziwym Świętym Graalem w życiu zawodowym. To powszechne marzenie nadal dość rzadko jest spełniane – a tymczasem istnieje wiele różnych sposobów, aby wprowadzić je w życie.

Regularne podróże i satysfakcjonująca kariera jest dla wielu osób prawdziwym Świętym Graalem w życiu zawodowym. To powszechne marzenie nadal dość rzadko jest spełniane – a tymczasem istnieje wiele różnych sposobów, aby wprowadzić je w życie.

Pomyśl przez chwilę: jak wyglądałoby Twoje życie, gdybyś miała na koncie wystarczającą ilość pieniędzy i pełną kontrolę nad swoim harmonogramem dnia?

Dla mnie to brzmi jak spełnienie marzeń.

Jeżeli jeszcze nie osiągnęłaś tego celu, to zaglądaj na tego bloga. W następnych tygodniach temat elastycznej kariery będę poruszała tu wielokrotnie. Natomiast dzisiaj pokażę Ci różne drogi do tego samego celu, czyli podróże i kariera, które można satysfakcjonująco połączyć.

Krótki disclaimer: w czasach pandemii ten cel jest wyjątkowo trudny do zrealizowania ze względu na restrykcje związane z podróżowaniem. Jednocześnie, praca zdalna stała się w ostatnim czasie coraz bardziej powszechna – a to budzi nadzieje na to, że po pandemii jeszcze więcej osób niż dotychczas będzie mogło doświadczyć pracy elastycznej w zakresie czasu i miejsca.

Zacznijmy od podstaw

Zanim przejdziemy do konkretnych pomysłów, należy pamiętać o kilku podstawowych kwestiach:

1. Nie ma czegoś takiego jak łatwe pieniądze.

Droga do prawdziwej wolności zazwyczaj wymaga sporo czasu i pracy. Na wszelkiego typu pomysły dotyczące możliwości szybkiego wzbogacenia się należy patrzeć z przymrużeniem oka, bo dużo częściej niż do prawdziwych pieniędzy, prowadzą one do podejrzanych piramid finansowych lub innego typu oszustw.

Kiedy chcesz osiągnąć prawdziwą stabilność finansową, a jednocześnie mieć wystarczająco dużo czasu na podróżowanie i odpoczynek z najbliższymi, musisz stworzyć biznes, który będzie przynosił Ci regularne i satysfakcjonujące zyski przez dłuższy czas, a nie tylko na chwilę.

Spójrzmy prawdzie w oczy: gdyby to było łatwe, każdy zarabiałby wielkie pieniądze!

2. „Sukces z dnia na dzień” zwykle nie pojawia się z dnia na dzień.

Bardzo prawdopodobne, że początek Twojej drogi do świetnej kariery będzie trudny. Nie zniechęcaj się – pamiętaj o tym, że większość ludzi sukcesu przeszła przez podobną fazę.

Często jedyną rzeczą, która oddziela wyjątkowych ludzi od tłumu, nie są wcale wybitne umiejętności, a wytrwałość. Gdy słyszymy o ludziach, których firmy rozrastają się jak szalone, to na ogół wynika to z faktu, że mieli oni już wcześniejsze doświadczenie jako przedsiębiorcy – i zazwyczaj mieli na swoim koncie sporo porażek.

Nie przejmuj się więc, jeśli nie wszystko pójdzie gładko już od samego początku. Przygotuj się na trudności i bądź wytrwała, a jest duża szansa, że się to opłaci.

3. Prawdopodobnie masz już wszystkie potrzebne umiejętności.

Jeśli nadal jesteś daleko od finansowej wolności i nieskończonych możliwości podróżowania, nie oznacza to jeszcze, że jesteś leniwa lub brakuje Ci wiedzy oraz umiejętności. Skoro czytasz ten tekst, to prawdopodobnie jesteś ambitna i umiesz ciężko pracować, a być może nawet jesteś świetną specjalistką w swojej dziedzinie.

Być może to, czego Ci brakuje, to pewność siebie, aby rozpocząć nowy rozdział.

Możliwe, że Twoim problemem nie jest brak pomysłów, albo posiadanie zbyt wielu pomysłów. Wiesz, że na świecie są różne możliwości, ale wiesz też, że nie da się wszystkiego zrobić naraz. Może brakować Ci ukierunkowania, a nie umiejętności.

4. Czy wiesz, czego chcesz?

Co oznacza dla ciebie odniesienie sukcesu? Czego dokładnie potrzebujesz, aby czuć się wolną i mieć poczucie kontroli nad swoim życiem?

Możesz pomyśleć, że wszystko, czego potrzebujesz w swoim życiu, to podróżowanie; ale w rzeczywistości możesz czuć się przytłoczona wyrzeczeniami, których wymaga taki styl życia. Możesz pomyśleć, że chcesz więcej pieniędzy, ale ile pieniędzy to „wystarczająco dużo”? Czy będziesz wiecznie gonić króliczka?

Dam ci osobisty przykład.

Jeszcze kilka lat temu myślałam, że chcę zostać cyfrowym nomadą. Wyobrażałam sobie, że zmiana miejsca zamieszkania co kilka miesięcy byłaby spełnieniem marzeń. Różnorodność, wolność… to wszystko brzmiało dla mnie tak wspaniale i fascynująco.

Ale kiedy pomyślałam bardziej szczegółowo o tym, jak takie życie będzie wyglądać, zdałam sobie sprawę, że tak naprawdę nie jestem tego typu osobą. Lubię podróżować – i dużo podróżuję – ale muszę mieć swoje jedyne miejsce na ziemi, do którego mogę wrócić, aby poczuć się szczęśliwa. Naprawdę doceniam stabilność i ciepło, jakie daje mi moje mieszkanie oraz kraj, w którym – mimo wielu niedoskonałości – czuję się, jak u siebie.

Zdałam sobie sprawę, że to, czego naprawdę potrzebuję, to mieć wybór. Nie chodzi tu tyle o podróżowanie, ile o możliwość spędzania czasu i wydania pieniędzy na swój własny sposób. To wtedy jestem najbardziej produktywna, a jednocześnie najbardziej zadowolona z życia.

A więc, czego naprawdę chcesz?

Podróże i kariera – możliwe ścieżki

W rzeczywistości istnieje kilka ścieżek, gdzie podróże i kariera świetnie się łączą. Każda z nich ma swoje zalety i wady, więc kluczowy jest wybór takiej ścieżki, która w największym stopniu jest dopasowana do Twoich preferencji i umiejętności.

Wszystkie ścieżki w tym artykule opisuję bardzo ogólnie – ale chętnie te tematy zgłębię w kolejnych tekstach!

Ścieżka 1: Praca korporacyjna związana z podróżowaniem

Niektóre etaty w korporacjach wiążą się z częstym podróżowaniem. Praca jako pełnoetatowy przewodnik turystyczny, stewardessa, konsultant czy sprzedawca niektórych produktów i usług to tylko kilka opcji, gdzie podróże i kariera to codzienność.

Zalety: Masz stałą wypłatę i wszystkie korzyści związane z pracą na etacie: ubezpieczenie zdrowotne, telefon służbowy i / lub samochód. Twoje koszty podróży pokrywa Twój pracodawca. A do tego wszystkiego masz jeszcze ustawowe dni urlopowe.

Wady: Praca w firmie – nawet taka, która wiąże się z podróżami – nadal jest zobowiązaniem. Nie masz pełnej kontroli nad swoim harmonogramem i zadaniami, a podczas służbowej podróży większość czasu spędzasz w pracy – bo w taką podróż jedziesz w określonym zawodowym celu.

Ścieżka 2: Praca jako instruktor sportu

Kiedy jesteś nurkiem, żeglarzem, windsurferem itp., Twoja pasja może stać się Twoją pracą. Zarabiasz pieniądze, ucząc ludzi. Podróże i kariera to w tym wypadku nic trudnego. Niezależnie od tego, gdzie to robisz, jedno jest pewne – to nie jest praca biurowa!

Plusy: Robisz to, co kochasz i spędzasz czas w pięknych miejscach. Często jesteś blisko natury – twoim biurem jest plaża, nadmorskie miasteczko lub górskie stoki. Masz możliwość zadbania o swoje zdrowie i kondycję, bo codziennie aktywnie spędzasz czas.

Minusy: W rzeczywistości nawet w takiej pracy można doznać wypalenia zawodowego, zwłaszcza gdy jest ona powtarzalna. Ponadto, bycie instruktorem sportu oznacza wzięcie na swoje barki odpowiedzialności za swoich podopiecznych. Dodatkowo, zdobycie wszystkich niezbędnych licencji i certyfikatów może sporo kosztować, zwłaszcza jeśli chcesz znaleźć się w gronie czołowych instruktorów danego sportu. I w końcu – Twojemu biznesowi może zaszkodzić jakikolwiek Twój problem zdrowotny (np. kontuzja), chyba że masz firmę, w której pracują również inni instruktorzy i mogą oni zapewnić ciągłość jej działania.

Ścieżka 3: Zawód – podróżnik

Co mam na myśli, pisząc o byciu zawodowym podróżnikiem? Przede wszystkim to, że nie tylko przemieszczasz się po świecie, ale także w ten sposób zarabiasz na życie. Wbrew pozorom, taka kariera jest możliwa, co nie oznacza, że jest ona łatwa – wymaga bowiem na ogół posiadania kilku źródeł dochodu, np. tworzenia treści na bloga, niebanalnych materiałów foto i wideo czy też współpracy ze sponsorami.

Zalety: Bycie zawodowym podróżnikiem brzmi jak spełnienie marzeń. Podróże i kariera w tym przypadku to naturalne połączenie. Możesz podążać za swoimi marzeniami i odkrywać nowe miejsca, obniżać koszty życia, spędzając więcej czasu w przystępnych cenowo krajach, a także wpływać na innych ludzi i ich inspirować.

Wady: Wielu profesjonalnych podróżników polega na dochodach ad hoc: prowadzą kampanie reklamowe w swoich witrynach internetowych i mediach społecznościowych, stawiają na freelancing, itp. Jeśli nie masz już ugruntowanej, dużej społeczności, która śledzi Twoje podróże (a to wymaga czasu), Twoje dochody mogą być rozczarowująco niskie.

Ścieżka 4: Biznes online

To nie jest przypadek, że w dzisiejszych czasach pojawia się coraz więcej informacji o tym, jak prowadzić biznes online i zarabiać na produktach takich jak kursy czy ebooki. Tego typu działalność rzeczywiście bowiem daje ogromne możliwości w zakresie stworzenia sobie wymarzonego stylu życia.

Bycie swoim własnym szefem brzmi bardzo kusząco, ale jak się domyślasz, nie jest dla każdego. Wolność idzie w parze z wzięciem na siebie większej odpowiedzialności. Kluczowe w biznesie online jest jednak nie samo prowadzenie firmy, ale stworzenie skalowalnych produktów, które uniezależnią Twoje przychody od czasu pracy.

Zalety: Prowadzenie biznesu online zapewnia dużą elastyczność w zakresie godzin i miejsca wykonywania swojej pracy. To świetna kariera zarówno dla introwertyków, jak i ekstrawertyków, ponieważ samemu można decydować o tym, ile czasu spędzamy na spotkaniach z potencjalnymi klientami.

Wady: większa wolność oznacza większą odpowiedzialność. Nie każdy potrafi się zdyscyplinować, a ten styl życia zdecydowanie jej wymaga. Poza tym, niskie bariery wejścia na ten rynek sprawiają, że trzeba zderzyć się z dużą konkurencją i często cierpliwie poczekać, aż pojawią się pierwsze istotne dochody.

Podsumowanie

Pieniądze, czas na podróże (lub jakiekolwiek inne pasje) i dobre relacje z innymi – czy jest sposób, aby to wszystko mieć?

Podróże i kariera to wyzwanie, które nie należy to najłatwiejszych, skoro tak niewielu osobom udaje się skutecznie łączyć wszystkie te światy. Nie oznacza to jednak, że jest to niemożliwe. Wyzwaniem jest coś innego – trudna sztuka kompromisu.

Im więcej wolności chcemy, tym więcej niepewności i odpowiedzialności musimy zaakceptować. Czy jesteś na to gotowa?

Zobacz 3 odcinek podcastu DZIEWCZYNY ALFA, a może znajdziesz inspirację dla siebie 🙂

Zapisz się na newsletter i pobierz e-booka 50 SPOSOBÓW NA ZARABIANIE!

Marzysz o tym, aby mieć dodatkowe źródło przychodu?

Chcesz zmienić pracę na taką, którą pokochasz i która przyniesie ci satysfakcjonujące zarobki?

A może twoim celem jest własny biznes?

.

Zobacz również:

54: PPK – czym są i czy się opłacają?

PPK, czyli Pracownicze Plany Kapitałowe, to temat, który budzi wiele emocji – głównie dlatego, że jest to jeszcze całkiem nowy sposób na oszczędzanie i inwestowanie na swoją emeryturę. Czy więc obecność w PPK się opłaca, czy lepiej się z PPK wypisać? Po tym docinku podcastu będziesz miała na to swój plan!

Czytaj więcej »

53: Jak jeść, by mieć lepsze życie?

Dlaczego w podcaście o finansach i inwestowaniu znalazł się temat zdrowia? Dlatego, że bez zdrowego ciała nie jesteśmy w stanie zadbać dobrze o swoje finanse. A poza tym, niezdrowe ciało (wizyty u lekarzy!) niestety kosztuje. Zaprosiłam do rozmowy o zdrowiu szczególną gościnię, dietetyczkę Roksanę Środę. Dowiecie się, jak zadbać o swoje zdrowie, aby było prosto, efektywnie i relatywnie tanio.

Czytaj więcej »