142 odcinek podcastu: Jak przestać myśleć i zacząć działać?
Masz dużo planów i marzeń, ale ciągle brakuje Ci czasu lub motywacji, aby te plany zrealizować, a marzenia spełnić? A może robisz niewielkie zadania, ciągle odkładając na później te, które są naprawdę ważne i mogłyby zmienić Twoje życie? Jeśli chociaż trochę utożsamiasz się z tymi zdaniami, to dzisiejszy odcinek jest dla Ciebie. Omówię w nim sprawdzone patenty na większą sprawczość – a więc na to, aby w końcu zacząć działać nad tym, na czym naprawdę Ci zależy.
Posłuchaj podcastu na YouTube!
Całość wysłuchasz na wybranej platformie podcastowej oraz na naszym kanale YouTube Girls Money Club.
Posłuchaj w swojej ulubionej aplikacji:
Miary sprawczości
Nie ma jednej, obiektywnej miary sprawczości, natomiast wiele o jej poziomie w naszym życiu może powiedzieć nam liczba ukończonych projektów, a także ich ważność. Bardziej ulotną miarą jest natomiast to, jakie jest nasze samopoczucie i czy np. czujemy frustrację, że w teorii robimy dużo, a w praktyce niewiele się zmienia. W takim przypadku warto znaleźć czas na refleksję i zadanie sobie kilku pytań:
- Czy jestem w miejscu, w którym zawsze chciałam być, a jeśli nie, to czy aktywnie do niego dążę?
- Czy czuję, że wiele rzeczy odkładam na później i dopada mnie prokrastynacja?
- Czy różne rzeczy w moim otoczeniu lub myśleniu przeszkadzają mi w dotarciu do celów?
Problemy ze sprawczością bardzo często wynikają z braku pewności siebie, albo z braku zaufania do samego siebie, a te natomiast najlepiej zwalcza się poprzez działanie. Łamanie obietnice danych samemu sobie wpływa na naszą psychikę, ponieważ im więcej planów porzucamy, tym bardziej spychamy siebie na dalszy plan. Cały czas stwierdzamy, że nasze cele, czy marzenia nie są wystarczająco ważne, w skutek czego im częściej łamiemy obietnice wobec siebie, tym słabsza jest nasza sprawczość.
Jak w takim razie przejść do działania?
1. Metoda małych kroków
Polega ona na tym, aby nie stawiać sobie od razu wyzwań, które mogą być przytłaczające, wymagają od nas dużego nakładu czasu, pieniędzy i organizacji, tylko zacząć od małych celów, możliwych do zrealizowania w krótszym terminie. Gdy ta jedna rzecz zostanie zrobiona, wtedy dużo łatwiej jest nam podjąć się kolejnego wyzwania. Pewność siebie możemy podtrzymywać właśnie tym, że realizujemy cele regularnie, nawet jeśli wydają nam się mało istotne, w konsekwencji czego działanie staje się naszą rutyną.
2. Umiejętne stawianie celów
Bardzo ważne w kontekście budowania sprawczości jest również umiejętne ustalanie celów. Większość z nas zbyt mocno utożsamia się z tym, jak jesteśmy postrzegani przez społeczeństwo, w konsekwencji czego nasze cele powiązane są z oczekiwaniami innych, albo z tym, do czego dążą osoby z naszego otoczenia. Warto sobie wtedy zadać pytanie, czy te cele są na pewno ważne także dla mnie? Może wtedy okazać się, że pomysły na życie, które mają prawie wszyscy, nie są elementem naszego charakteru, naszej tożsamości i że tak naprawdę wcale tego nie chcemy. Ważne jest, aby wypełniać życie tym, na czym naprawdę nam zależy, a realizacja planów stanie się dla nas przyjemnością.
3. Motywacja vs. dyscyplina
Kolejna kwestia w kontekście doskonalenia sprawczości, to nie poleganie na motywacji, ponieważ jest ona ulotna. Znacznie bardziej warto stawiać na dyscyplinę, dlatego że to właśnie ona pomaga nam zbudować dobre nawyki, które staną się częścią naszej codzienności.
4. Dbałość o zdrowie
Nie możemy pominąć też podstaw, związanych z pielęgnacją naszego organizmu, jak dbanie o dobry sen i właściwe odżywianie. Często jesteśmy notorycznie przemęczeni, bo nie wysypiamy się odpowiednio długo lub przytłoczeni informacjami, bo zaczynamy dzień od patrzenia na telefon komórkowy. Zdecydowanie warto jest również obserwować, w których momentach dnia mamy najwięcej energii i wtedy wyznaczyć sobie czas na efektywną pracę.
5. Rutyna kluczem do sukcesu
W kontekście organizacji dnia pomocne jest stworzenie własnej rutyny. W tym przypadku ważne jest to, żeby była ona dopasowana do nas i nie kojarzyła nam się z robieniem czegokolwiek wbrew sobie. Powtarzanie pewnych rytuałów ściąga z nas ciężar podejmowania decyzji na bieżąco, a to właśnie ten element bywa niejednokrotnie najbardziej rozpraszający i wybijający z rytmu.
6. Stwórz sobie warunki do pracy
Warto jest też zadbać o odpowiednie miejsce do pracy z wygodnym biurkiem, dobrym oświetleniem i jak najmniejszą ilością rozpraszaczy. Oczywiście te elementy należy dostosować do własnych preferencji. Praca z plaży czy kawiarni może i brzmi kusząco, ale w rzeczywistości może okazać się dla nas znacznie mniej efektywna, niż gdy wykonujemy ją w odpowiednio przygotowanym do tego celu miejscu.
Dlaczego warto pracować nad sprawczością?
To, jak spędzamy każdy dzień, jest tak naprawdę tym, jak spędzamy nasze życie. Idąc tym tokiem myślenia, jeżeli mamy jakieś cele, które są dla nas istotne jest to wystarczający powód do tego, żeby podejść do swojej sprawczości na poważnie.