Jak zacząć swoją przygodę z tradingiem?

Zastanawiasz się, czym jest trading? Jakie są podstawowe zasady, które warto poznać na początku swojej drogi traderki? Czy są uniwersalne metody na to, by zacząć handlować efektywniej i zachowując spokój umysłu? W dzisiejszym artykule zebrałyśmy dla Ciebie podstawowe wskazówki, które warto zastosować, by z rozwagą podejść do aktywnego handlowania.

Czym jest trading?

Trading może być ciekawym źródłem dodatkowego dochodu lub stylem życia. W dużym skrócie polega na zarabianiu na wahaniach cen. Możesz handlować na różnych aktywach, korzystając z różnych strategii i zleceń. Trading potrafi być niezwykle satysfakcjonujący. Jeśli jesteś ciekawa szczegółów, koniecznie sprawdź nasze najnowsze, darmowe wyzwanie – Trading 4 All. Wyzwanie składa się z edukacyjnych materiałów video, skierowanych absolutnie do każdego, niezależnie od poziomu wiedzy. A jeśli jesteś już bardziej zaawansowana, sprawdź nasze wyjątkowe wydarzenie – warsztaty tradingowe, jedyne takie prowadzone przez trzy kobiety-traderki! Gwarantujemy świetną atmosferę oraz olbrzymią dawkę wiedzy. 

Czujesz się zachęcona do aktywnego handlu? Sprawdź zatem, jakie kroki należy podjąć, by skutecznie zacząć swój rozwój na rynkach finansowych!


Zacznij od edukacji

Brzmi banalnie? Nie do końca! Poznaj podstawowe koncepcje rynkowe i dowiedz się, czym jest cena, czas, wolumen (między innymi to właśnie omawiamy w wyzwaniu). Poznaj różne strategie tradingowe, różne style i spróbuj dopasować je do swojej osobowości oraz trybu życia. Dowiedz się, jakie są podstawowe koncepcje rynkowe i jak wydarzenia ekonomiczne i polityczne wpływają na rynki finansowe. Zainteresuj się ekonomią – trading jest dla osób, które faktycznie pasjonują się finansami, inaczej to nie wypali. Nastaw się na długoterminową edukację – to branża, w której wiedza musi być regularnie aktualizowana. Ludzie potrafią czerpać zyski z tradingu, stosując zupełnie odmienne, wręcz wykluczające się strategie. Dopiero gdy poznamy ich więcej, będziemy mogli wybrać styl pasujący do naszej osobowości i stylu życia.


Poznaj narzędzia

Przed tradingiem warto dobrze się zapoznać z funkcjonalnościami platform, z których będziemy korzystali. Do tego właśnie służy konto demo. Pierwsze błędy, jak np. przypadkowe kliknięcia, nie do końca przemyślane transakcje, kosztują nas wówczas jedynie fikcyjne pieniądze. To również okazja do sprawdzenia, czy dobrze korzysta się nam z danej platformy.


Rutyna i prowadzenie dziennika

Nie jesteśmy w stanie wszystkiego zapamiętać, dlatego warto wyrobić nawyk spisywania naszej wiedzy. Dziennik to miejsce, gdzie sprawdzamy, w jakim stopniu trzymamy się naszej rutyny, analizujemy nasze transakcje i sprawdzamy, czy dana strategia działa.

Do notatek dobrze regularnie powracać (najlepiej w ramach naszej rutyny tradingowej), aby utrwalać sobie wiedzę w głowie. 


Pozwól sobie na błędy

Nauka tradingu zajmuje dużo czasu, niekiedy lata. Każdy popełnia mniejsze i większe błędy, dlatego trzeba z nich wyciągać lekcje i iść dalej. Bądź dla siebie wyrozumiała i cierpliwa. Pamiętaj, że często nie masz wpływu na to, co się dzieje, ale masz wpływ na to, jak zareagujesz na konkretne wydarzenia. Błędy są nieodłącznym elementem sukcesów oraz działania, dlatego zadbaj o to, by Twoja pewność siebie i wiara we własne możliwości była stabilna.  


Zarządzaj ryzykiem

Nawet jeśli coś działa na rynku, to tylko jakiś % czasu. Umiejętne zarządzanie ryzykiem to podstawa. Zadbaj o poduszkę finansową i dodatkowe źródło dochodu, które zapewni Ci poczucie stabilności. Nie przeznaczaj ogromnych kwot na transakcje – zacznij spokojnie. Klasyk na początku to 1-5% kapitału inwestycyjnego na daną transakcję. Pamiętaj, by handlować tylko pieniędzmi, które nie są Ci potrzebne do przeżycia. Największym błędem jest panikowanie przy otwieraniu każdej pozycji i presja na wyniki – to prosta droga do wyzerowania konta i ogromnego stresu.


Zadawaj się z traderami

Z kim przystajesz, takim się stajesz. 😉 Towarzystwo innych traderów i traderek to ogromne wsparcie – nie tylko wymiana doświadczeń czy wiedzy, ale również podobne zainteresowania i cele. Bardzo ważne, by mieć znajomych z branży, bo oni przyspieszają nasz rozwój, poszerzając perspektywy i motywując do działania. Po to między innymi organizujemy regularnie spotkania w GMC!


Dbaj o siebie holistycznie

W tradingu bardzo dużą rolę odgrywają nasze emocje.

Wysoka samoświadomość charakteryzuje dobrego tradera czy traderkę. Nie możemy pozwolić, by emocje kierowały naszymi decyzjami, dlatego w pierwszej kolejności musimy zadbać o swoje potrzeby: wyspanie się, spokojny umysł – warto stosować np. medytację, by się wyciszyć czy pobudzić uważność. Do tego zdrowa dieta, która odżywi nasz mózg i doda energii, sport, by ciało nie dawało się we znaki po kilku godzinach siedzenia przed komputerem. Dbanie o relacje, by trading nie stał się naszym jedynym celem i każda porażka była przyjmowana personalnie – dzięki odpowiedniemu wsparciu szybciej poradzimy sobie z błędami.

I pamiętaj, że warto zrobić sobie przerwę od rynków, gdy czujesz, że Twoja głowa jest w innym miejscu. 


Podsumowanie

Trading to złożona umiejętność, która jest nauką na lata. Już dzisiaj możesz poznać podstawowe koncepcje i sprawdzić, czy to źródło dochodu dla Ciebie. 

Zapisz się na nasze wyzwanie „Trading 4 All”, na którym wspólnie przejdziemy przez podstawowe koncepcje związane z tradingiem: pojęcia, psychologię, szukanie swojego stylu oraz narzędzia i wiedzę, która umożliwi Ci dalszy rozwój na własną rękę. Link do niego znajdziesz wyżej. Sprawdź z ciekawości, z czym jest związany trading. A może akurat znajdziesz dla siebie dodatkową ścieżkę rozwoju?Wolisz słuchać, niż czytać?

Przesłuchaj 66 odcinek podcastu!

Zapisz się na newsletter i pobierz e-booka 50 SPOSOBÓW NA ZARABIANIE!

Marzysz o tym, aby mieć dodatkowe źródło przychodu?

Chcesz zmienić pracę na taką, którą pokochasz i która przyniesie ci satysfakcjonujące zarobki?

A może twoim celem jest własny biznes?

.

Zobacz również:

Invest Cuffs 2024 – nagrody, stoisko, wykłady, czyli girl power w prawdziwym wydaniu! Kulisy GMC #12

Invest Cuffs to coroczne wydarzenie, które gromadzi entuzjastów i entuzjastki ze świata inwestycji. Jest to jedno z największych spotkań w Europie, na którym regularnie pojawia się wielu ekspertów i ekspertek z różnych dziedzin, takich jak akcje, start-upy, kryptowaluty, surowce, waluty, metale szlachetne czy fundusze inwestycyjne. W tym roku obchodziliśmy 10-lecie działalności Invest Cuffs, a my po raz pierwszy zaprezentowałyśmy nasze stoisko oraz miałyśmy całe dwie sale poświęcone edukacji skierowanej przede wszystkim do kobiet. Sprawdźcie, co wydarzyło się podczas tegorocznej edycji!

Czytaj więcej »

Trzecie urodziny GMC i otwarcie siedziby! Kulisy GMC #11

W sobotę 10.02 odbyło się wyjątkowe spotkanie w centrum Warszawy. Nie tylko obchodziłyśmy trzecią rocznicę utworzenia Girls Money Club we wspaniałym towarzystwie, ale również oficjalnie otworzyłyśmy nową siedzibę GMC. W dzisiejszym artykule dzielimy się podsumowaniem z tego ekscytującego eventu!

Czytaj więcej »

Finanse i miłość – jak rozmawiać o pieniądzach, by zbudować silniejszy związek? Zaproś bliską osobę na money date!

Pieniądze są często uznawane za źródło napięć w relacjach, ale mogą być także narzędziem do budowania zaufania oraz wspólnego bezpieczeństwa. Jak rozmawiać z partnerem lub partnerką o pieniądzach? W jaki sposób zorganizować wspólne finanse? W dzisiejszym artykule z okazji Walentynek podzielę się wskazówkami – z perspektywy kobiety-finansistki, w związku małżeńskim z finansistą. 😉

Czytaj więcej »