Jak zacząć swoją przygodę z tradingiem? Praktyczne wskazówki na start!  

Każdy z nas słyszał o tradingu, ale jego znaczenie owiane jest wieloma tajemnicami. Brzmi tak technicznie, że nawet myśl o tym, że mogłoby być to coś dla nas, często nas przeraża. Nawet jeśli chcielibyśmy odnaleźć się w świecie wykresów nie wiemy, jak zacząć. W tym artykule krok po kroku przeprowadzę Was przez najważniejsze aspekty, na które powinnyście zwrócić uwagę, jeśli pojawi się w Waszych głowach pomysł, by spróbować swoich sił w tym sposobie zarabiania pieniędzy.

To nie jest porada inwestycyjna. Artykuł powstał w celach edukacyjnych.


Dlaczego trading?

Żyjemy w szczególnych czasach, w których wolność staje się dla nas najwyższą wartością. Marzymy o pracy, którą możemy wykonywać swobodnie, bez ograniczenia godzinami narzuconymi przez pracodawcę, z miejsca które nam odpowiada. Cyfrowy nomadyzm to już nie tylko fantazja, ale styl życia, który przyciąga coraz więcej entuzjastów. Trading daje nam możliwość pracy niezależnie od lokalizacji, pod warunkiem, oczywiście, że dysponujemy solidnym warsztatem umiejętności i odporną na stres psychiką. Jedyne ograniczenie techniczne jakie przed nami stawia to stabilne łącze internetowe. Mówi się, że trading to sztuka najtrudniej zarobionych, łatwych pieniędzy, a zaledwie 5% traderów osiąga sukces na rynku. Według różnych źródeł, od 70% do nawet 90% traderów odnosi porażkę i wycofuje się z rynku w ciągu pierwszych kilku miesięcy lub lat swojej działalności. Przyczyny tego zjawiska mogą być różnorodne, ale często wynikają z braku odpowiedniej wiedzy, doświadczenia, emocjonalnej reakcji na straty oraz nieprawidłowego zarządzania ryzykiem lub po prostu słomianego zapału skuszonych szybkim sukcesem adeptów. Ale nie dajmy się temu zrazić!

W tym artykule przyjrzymy się temu, jak rozpocząć swoją przygodę z tradingiem i jakie kroki podjąć, aby odnieść sukces wbrew statystykom, które niestety zniechęcają wielu przed rozpoczęciem tej pasjonującej przygody.

Trading to sztuka opanowania samego siebie w obliczu niepewności, odnajdywania możliwości w chaosie oraz nieustannego dostosowywania się do nieustannie zmieniającego się rytmu rynku, dlatego przed rozpoczęciem tradingu warto zdobyć wiedzę na temat rynków finansowych i instrumentów, którymi możemy na nich handlować, a tych jest cała gama, począwszy od walut fiducjarnych (czyli tych emitowanych przez banki centralne), indeksów przez surowce po kryptowaluty. Larry Hite, menedżer funduszu hedgingowego oraz autor książki The Rule: How I Beat the Odds in the Markets and in Life — and How You Can Too, która została bestsellerem Wall Street Journal, LA Times i Porchlight Books powiedział „Szczerze mówiąc nie widzę rynków; Widzę ryzyko, zysk i pieniądze”.

Nie ma znaczenia jaki rynek wybierzemy do handlu. Ważne jednak, żeby przynajmniej na początku swojej tradingowej drogi skupić się na jednym, by poznać go jak najlepiej możemy. Znajomość podstawowych pojęć i mechanizmów rynkowych pomoże Ci lepiej zrozumieć proces inwestycyjny i podejmować bardziej świadome decyzje. Możesz skorzystać z różnych źródeł informacji, takich jak książki, kursy online, grupy mentoringowe, czy blogi finansowe. Warto również śledzić bieżące wydarzenia gospodarcze i analizować trendy na rynkach. Pamiętaj, trading to maraton, a nie sprint i każda minuta poświęcona na zdobywanie wiedzy zaowocuje późniejszym sukcesem.


Jaką platformę handlową wybrać?

Istnieje wiele dostępnych platform, zarówno na komputery, jak i na urządzenia mobilne, które umożliwiają dokonywanie transakcji na różnych rynkach. Przed wyborem platformy zwróć uwagę na jej funkcjonalności, interfejs użytkownika, dostępne instrumenty handlowe i narzędzia analizy rynku, które oferuje. Warto porozmawiać z innymi traderami, skorzystać z ich doświadczeń oraz porównać różne opcje przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Wierzę, że musisz zrozumieć ekonomię i biznes, zanim stworzysz strategię oraz że musisz zrozumieć strategię, zanim stworzysz strukturę. Jeśli zrobisz to w niewłaściwej kolejności, zapewne poniesiesz porażkę”. To słowa Michaela Della, założyciela Dell Inc. Należy pamiętać, że trading powinien być przez nas traktowany właśnie jak biznes. To, czy podejdziemy do niego metodycznie, czy z nierealnymi oczekiwaniami będzie determinować nasz sukces, a opracowanie własnej strategii i konsekwencja w jej realizacji to jeden z najważniejszych czynników naszego sukcesu na rynkach finansowych. Trading to nie losowe dokonywanie transakcji dyktowane przeczuciem i emocjami, ale planowe i przetestowane podejście oparte na analizie rynku.

Trading to gra prawdopodobieństwa, która wymaga cierpliwości, dyscypliny w realizacji strategii i umiejętności zarządzania ryzykiem. Obrana strategia musi być zgodna z Twoim typem osobowości, czasem jaki planujesz poświęcić na grę na rynku oraz ryzykiem, jakie skłonny/a jesteś regularnie podejmować.


Przetestuj wiedzę na koncie demo

Po zapoznaniu się z podstawami teorii i wybraniu strategii czas otworzyć konto demo, czyli od handlu na wirtualnych rachunkach demonstracyjnych. Wielu brokerów oferuje możliwość otwarcia bezpłatnego konta demonstracyjnego, na którym można handlować wirtualnymi środkami, symulując grę na rynkach rzeczywistych. To doskonały sposób na przetestowanie i sprawdzenie zdobytej wiedzy, rozwinięcie umiejętności analizy i usprawnienie strategii handlowych bez ryzyka utraty prawdziwych pieniędzy.


Doceń mentoring oraz wsparcie traderów

Korzystanie z mentoringu oraz aktywne uczestnictwo w społeczności traderów może być niezwykle przydatne w rozwoju i samym procesie nauki. Wymiana spostrzeżeń i doświadczeń z innymi uczestnikami rynku może pomóc Ci w zrozumieniu bardziej zaawansowanych strategii, innego podejścia do zarządzania ryzykiem oraz sposobów radzenia sobie z wyzwaniami mentalnymi, które dotykają każdego tradera. Pamiętaj, że mentoring to proces dwustronny – warto również dzielić się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami z innymi członkami społeczności tradingowej. Spojrzenie na wykresy oczami innych uczestników rynku da Ci również możliwość zweryfikowania swoich umiejętności. Istnieje wiele platform oraz grup dyskusyjnych i społeczności online, na których możesz znaleźć mentorów oraz wspierać się nawzajem w trudnych momentach z ludźmi, którzy wybrali sobie podobny do Twojego styl życia i pasję. Girls Money Club zrzesza kobiety, w których kręgu zainteresowań trading plasuje się bardzo wysoko, więc warto rozmawiać z dziewczynami z naszej społeczności. Networking może być również inspiracją do rozwoju i motywacją do ciągłego doskonalenia umiejętności. Obserwując i ucząc się od doświadczonych traderów oraz rozmawiając z tymi dopiero zaczynającymi swoją przygodę na rynkach, możesz zdobyć cenne wskazówki i uniknąć niektórych pułapek, które napotyka każdy trader. Społeczność traderów może być również doskonałym źródłem wsparcia emocjonalnego. Trading to działalność, która wiąże się z wieloma emocjami, które szczególnie na początku tej drogi oraz w późniejszym etapie nauki, wraz ze zwiększeniem kapitału, jakim dysponujemy, mogą być niezrozumiałe.  Radość z sukcesu, ale także stres i frustracja związane z niepowodzeniami to nieodłączna część emocjonalnego rollercoastera, jaki fundują nam na co dzień rynki. Bycie częścią społeczności, która doskonale rozumie to, przez co przechodzimy, daje możliwość dzielenia się swoimi przeżyciami, uzyskiwania wsparcia od osób o podobnych doświadczeniach i zdobywania cennych perspektyw oraz narzędzi, które pozwolą na radzenie sobie z emocjami.

Pamiętaj jednak, że wybór mentorów i uczestnictwo w społeczności powinno być oparte na rzetelności i wartościach, jakie prezentują swoją postawą jej uczestnicy. Zawsze sprawdzaj wiarygodność osób, z którymi nawiązujesz relacje, i staraj się być członkiem społeczności, która promuje uczciwość, etykę i wzajemne wsparcie. Niestety w internecie bardzo dużo osób obiecuje, że trading uczyni z nas milionerów w dobę, a tylko kilka transakcji dzieli nas od tego, by w naszym garażu, w willi nad oceanem stało Lamborghini. Jak powiedział Sam Walton, założyciel Wal-Marta „Wielkie oczekiwania są kluczem do wszystkiego”. Oczywiście są one niezbędne do osiągnięcia sukcesu, nie tylko w tradingu, ale na każdej płaszczyźnie życia, ale pamiętać trzeba, żeby nie stawiać sobie nierealnych oczekiwań. To one w większości doprowadzają do najgorszych tradingowych decyzji, które skutkują utratą pieniędzy.


Kluczowe kroki na Twojej drodze traderki

Jakie zatem kroki należy podjąć, aby nie utknąć po niewłaściwej stronie statystyki sukcesu traderów? Utrwalmy sobie przedstawione w artykule początkowe etapy traderskiej ścieżki!

  • Zastanów się nad swoją motywacją. Pamiętaj, że pieniądze są efektem ubocznym ciężkiej pracy i długofalowych wyrzeczeń. Trading to wymagająca praca, która bez pasji do rynków finansowych, analizy wykresów i pracy nad sobą, szybko wyczyści Twoje konto, a Ty znajdziesz się wśród osób głośno krzyczących, że „trading to scam.”
  • Wybierz rynek, od którego zaczniesz swoją przygodę. Nie da się być dobrym we wszystkim, a trenując oko na jednym, dobrze rozumianym rynku zwiększasz swoją szansę na sukces.
  • Wybierz platformę handlową, która będzie dla Ciebie najbardziej intuicyjna i wygodna w obsłudze.
  • Testuj różne strategie, aby poznać swoje preferencje. Kiedy poczujesz, że dany styl tradingowi jest bliższy Twojemu sercu, trzymaj się go i nie zmieniaj pod wpływem emocji.
  • Otaczaj się ludźmi, którzy postanowili sparować swoich sił w tradingu. Wsparcie i wymiana doświadczeń to nieoceniona pomoc na każdym etapie tradingowej kariery.
  • Nie daj się nabrać na internetowe oszustwa, unikaj wszelkich haseł, które obiecują Ci szybki sukces.

Podsumowanie

Trading to trudna i ryzykowna działalność, która wymaga ciągłego rozwoju umiejętności, zdobywania wiedzy i dyscypliny. Ci, którzy przetrwają początkową fazę i podejmą wysiłek w doskonaleniu swojego podejścia, mają większe szanse na osiągnięcie sukcesu na rynkach finansowych. Musisz być gotowy na popełnianie błędów i wyciąganie z nich odpowiednich wniosków. Błędy i straty to naturalny element życia, ale wymiana doświadczeń z innymi traderami, unikanie emocjonalnych impulsów oraz skuteczne zarządzanie ryzykiem pozwolą Ci na podejmowanie coraz trafniejszych decyzji i osądów. Rola społeczności na drodze do sukcesu jest nieoceniona. Może stać się źródłem wsparcia emocjonalnego i inspiracji. Nie zapominaj, że trading to ciągły proces nauki i doskonalenia samego siebie oraz strategii, dlatego otwórz się na możliwość współpracy i wymiany wiedzy z innymi, aby zwiększyć swoje szanse na sukces na rynkach finansowych.

Trading to mikrokosmos życia”. To moje ulubione zdanie, które przeczytałam na początku książki „The Psychology of Trading: Tools and Techniques for Minding the Markets”, której autorem jest Brett N. Steenbarger. Zapraszam Was do tego mikrokosmosu!


Zapisz się na newsletter i pobierz e-booka 50 SPOSOBÓW NA ZARABIANIE!

Marzysz o tym, aby mieć dodatkowe źródło przychodu?

Chcesz zmienić pracę na taką, którą pokochasz i która przyniesie ci satysfakcjonujące zarobki?

A może twoim celem jest własny biznes?

.

Zobacz również:

Invest Cuffs 2024 – nagrody, stoisko, wykłady, czyli girl power w prawdziwym wydaniu! Kulisy GMC #12

Invest Cuffs to coroczne wydarzenie, które gromadzi entuzjastów i entuzjastki ze świata inwestycji. Jest to jedno z największych spotkań w Europie, na którym regularnie pojawia się wielu ekspertów i ekspertek z różnych dziedzin, takich jak akcje, start-upy, kryptowaluty, surowce, waluty, metale szlachetne czy fundusze inwestycyjne. W tym roku obchodziliśmy 10-lecie działalności Invest Cuffs, a my po raz pierwszy zaprezentowałyśmy nasze stoisko oraz miałyśmy całe dwie sale poświęcone edukacji skierowanej przede wszystkim do kobiet. Sprawdźcie, co wydarzyło się podczas tegorocznej edycji!

Czytaj więcej »

Trzecie urodziny GMC i otwarcie siedziby! Kulisy GMC #11

W sobotę 10.02 odbyło się wyjątkowe spotkanie w centrum Warszawy. Nie tylko obchodziłyśmy trzecią rocznicę utworzenia Girls Money Club we wspaniałym towarzystwie, ale również oficjalnie otworzyłyśmy nową siedzibę GMC. W dzisiejszym artykule dzielimy się podsumowaniem z tego ekscytującego eventu!

Czytaj więcej »

Finanse i miłość – jak rozmawiać o pieniądzach, by zbudować silniejszy związek? Zaproś bliską osobę na money date!

Pieniądze są często uznawane za źródło napięć w relacjach, ale mogą być także narzędziem do budowania zaufania oraz wspólnego bezpieczeństwa. Jak rozmawiać z partnerem lub partnerką o pieniądzach? W jaki sposób zorganizować wspólne finanse? W dzisiejszym artykule z okazji Walentynek podzielę się wskazówkami – z perspektywy kobiety-finansistki, w związku małżeńskim z finansistą. 😉

Czytaj więcej »