Czym jest i jak ją zbudować?
Poduszka finansowa to podstawa finansowego dobrobytu. Dzięki niej śpisz spokojnie i nie martwisz się, że z dnia na dzień, w wyniku nieprzewidzianych zdarzeń, staniesz pod ścianą i będziesz mierzyć się z kryzysem. Budowanie jej jest prostym, czasem jednak wymagającym procesem.
Posłuchaj podcastu na YouTube!
Posłuchaj w swojej ulubionej aplikacji:
Czym jest poduszka finansowa?
Poduszka finansowa to poziom oszczędności wynoszący w przybliżeniu 6-krotność Twoich miesięcznych wydatków. Oczywiście jest to wartość umowna. Mówiąc prosto, poduszka finansowa to taka ilość pieniędzy, która pozwala Ci spać spokojnie, a żadne niespodziewane wydatki (awaria sprzętu, wydatek medyczny, zepsuty samochód) nie są Ci straszne.
Jak obliczyć wysokość poduszki finansowej w prostych krokach
- Oszacuj, na jakim poziomie bezpieczeństwa Ci zależy. 6 miesięcy nie sprawdzi się u każdego, choć jest świetną bazą wyjściową. Może pracujesz w perspektywicznej branży i nie masz wątpliwości, że w razie potrzeby znajdziesz nową pracę w mniej niż 3 miesiące? A może lubisz poczucie komfortu finansowego i poduszka na poziomie wydatków z 9 miesięcy lub roku będzie dla Ciebie idealna?
- Oblicz swoje średnie, miesięczne wydatki. Weź pod uwagę wszystkie konieczne opłaty (czynsz, rachunki, zakupy spożywcze), ale również te opcjonalne wydatki, które pokrywasz każdego miesiąca. Najlepszym sposobem na rzetelne oszacowanie kosztów jest prześledzenie swoich transakcji (np. na podstawie wyciągu z konta) lub prowadzenie finansowego pamiętnika. No dobrze, ile wynosi ta kwota? Zapisz ją sobie.
- Teraz pomnóż uzyskaną kwotę przez liczbę miesięcy. Jeśli Twoje koszty życie wynoszą 6000 miesięcznie, a zależy Ci na poduszce pokrywającej pół roku wydatków, to 6000 zł *6 miesięcy = 36 000 zł
Jak budować poduszkę finansową?
Budowanie poduszki finansowej opiera się na:
- Cięciu kosztów i ograniczaniu niepotrzebnych wydatków. W tym celu:
-
- sumiennie przeanalizuj swoje wydatki, odróżniając potrzeby od zachcianek,
- prowadź budżet domowy,
- zdecyduj, na jakich przyjemnościach najbardziej Ci zależy,
- ucz się sztuki odmawiania i opierania się presji społecznej
Więcej na ten temat usłyszysz w kursie Finansowy Start. Jest on świetnym materiałem dla każdego, kto dopiero zaczyna swoją przygodę z porządkowaniem finansów.
- Zwiększaniu wynagrodzenia. Aby to zrobić:
-
- umów się na rozmowę z pracodawcą i negocjuj pensję (lub ilość godzin/ilość obowiązków),
- postaraj się o zdobycie bonusów (np. kwartalnych),
- podejmij się dodatkowej pracy lub
- zbuduj dodatkowe źródło dochodu.
Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest połączenie obu podejść. Pamiętaj, że z pewnych rzeczy nie rezygnujesz na zawsze – a tylko do czasu, gdy zbudujesz poduszkę i poprawisz swoją sytuację finansową.
Dodatkowe rady
Jeśli masz wrażenie, że ciężko Ci oszczędzić jakiekolwiek pieniądze, mam dla Ciebie garść dodatkowych rad.
- Po otrzymaniu wynagrodzenia przelewaj określoną kwotę oszczędności na inne konto. Takie, do którego nie masz karty, a dostęp jest w jakiś sposób ograniczony. Powstrzyma Cię to od “podbierania” z oszczędności.
- Robiąc codzienne zakupy korzystaj z dostępnych programów lojalnościowych czy cashbacku. Każdą “zaoszczędzoną” kwotę – czyli różnicę pomiędzy ceną regularną, a tą zapłaconą przez Ciebie – przelewaj od razu na oszczędności. Nawet, jeśli jest to tylko kilka zł.
- Spójrz na swoje przyzwyczajenia żywieniowe. Czy planujesz swoje posiłki i chodzisz na zakupy z gotową listą? Pamiętaj, że każdy wyrzucony produkt spożywczy to także wyrzucone pieniądze.
- Zrób przegląd szafy i sprzedaj artykuły, które są w dobrym stanie, ale już Ci się do niczego nie przydadzą. Zgromadzone środki przelej na poczet poduszki finansowej.
O tym pamiętaj
Pamiętaj, że tworzenie poduszki finansowej to działanie, za które z pewnością sobie podziękujesz. Może nie jest ono bardzo satysfakcjonujące gdy dopiero zaczynasz, ale uwierz – już w krótkim czasie zobaczysz duże efekty. Powodzenia!