idealna kariera

Więcej niż pasja. Idealna kariera – jaki jest jej sekret?

Czego potrzebujesz, aby odnieść sukces jako przedsiębiorca lub mieć wspaniałą karierę? Wśród kluczowych czynników często wymieniane są pasja oraz odwaga. Ale są one tylko niewielką częścią układanki, która składa się na upragniony styl życia – i zdecydowanie nie wystarczą, aby stworzyć karierę, która daje nie tylko wolność wyboru, ale także stały dochód.

Czego potrzebujesz, aby odnieść sukces jako przedsiębiorca lub mieć wspaniałą karierę? Wśród kluczowych czynników często wymieniane są pasja oraz odwaga. Ale są one tylko niewielką częścią układanki, która składa się na upragniony styl życia – i zdecydowanie nie wystarczą. Idealna kariera kariera to taka, która daje nie tylko wolność wyboru, ale także stały dochód.

A co by było, gdybyś tylko …?

Gdybyś tylko mogła odnaleźć w sobie śmiałość, by wyrwać się z kołowrotka codziennych zadań i podążyć za swoją pasją, to przy odrobinie ciężkiej pracy i wytrwałości wszystko by się ułożyło i w końcu byłabyś szczęśliwa?

Historie ludzi, którzy rzucili nudną pracę i założyli własne firmy, wręcz oblegają internet. Są one tak popularne i powtarzalne, że wręcz zaczęły brzmieć jak zdarta płyta.

Niemniej te historie wciąż przyciągają uwagę, zwłaszcza tych z nas, które chciałyby zrobić coś podobnego – wywrócić swoje życie do góry nogami i powiedzieć: to jest idealna kariera! Wizja całkowitej zmiany kariery i życia na zupełnie nowy sposób, podróżowania po świecie i posiadania większej ilości czasu dla przyjaciół i rodziny, brzmi bardzo kusząco.

Ale skoro do szczęścia i spełnienia wystarczy tylko odwaga, dlaczego tak wielu ludzi wciąż nie nie może określić swojej ścieżki zawodowej jako idealna kariera?

Jeśli to takie proste, dlaczego nie jest takie łatwe?

Cóż, odpowiedź wydaje się banalna: gdy zmieniamy swoje życie, to na starcie mamy w sobie dużo energii. Jednak euforia nowicjusza po jakimś czasie przemija, a gdy nasze nowe życie nie przynosi nam godnych dochodów, łatwo ten optymizm może przerodzić się w desperację. Takie scenariusze wcale nie są rzadkie – ale nie są tak bardzo medialne, więc nikt o nich nie pisze…
Odwaga z pewnością się w życiu przydaje – ale nie jest niezbędna, by spełniać swoje marzenia. Paradoksalnie, wcale nie musisz być odważna, aby dążyć do poziomu jakim jest idealna kariera, która uwypukla Twoje mocne strony i pozwala Ci na elastyczność oraz satysfakcjonujące dochody.
Przeczytaj, jak możesz dotrzeć do tego celu nieco inaczej.

Mamy podobnie.

Generalnie wszyscy chcemy podobnych rzeczy w naszym życiu: chcemy wolności, poczucia kontroli i sprawczości, chcemy być doceniani i mieć pozytywny wpływ na swoje otoczenie. Ale tak postawione cele są na tyle mało sprecyzowane, że nie wiadomo, jak się zabrać za spełnianie takich marzeń.
Już nie mówiąc o tym, że każdy może mieć swój własny sposób na dotarcie do któregokolwiek z tych celów. Niektórzy mogą marzyć o tym, by zostać cyfrowym nomadą i podróżować po świecie z laptopem, ale bądźmy szczerzy: takie życie nie jest odpowiednie dla wszystkich. Nawet jako pracownik dużej korporacji możesz mieć zaskakująco elastyczny styl życia i często podróżować. A skoro możliwości są nieograniczone, to tym trudniej jest wybrać tylko jedną drogę i się jej trzymać.

Znalezienie pasji nie jest łatwe.

Okazuje się, że odkrycie swojej prawdziwej pasji często wcale nie jest łatwe. Większość z nas prawdopodobnie nawet nie jest w stanie wskazać swojego głównego zainteresowania. Gdy jesteśmy młodzi, często wolimy odkrywać różne możliwości, zamiast skupiać się na jednej ścieżce o nazwie idealna kariera. Pierwsze lata naszej kariery zawodowej zwykle wyglądają jak wielki bałagan – mieszanka stanowisk, które prawdopodobnie nie zostałyby opisane jako wymarzone prace. Po kilku latach nadal większość z nas nie wie, jakie jest nasze „powołanie” w życiu. Nawet jeśli mamy jakieś cele związane ze stylem życia (więcej elastyczności, możliwości podróżowania itp.), to to zbyt mało, aby stawiać pierwsze, konkretne kroki w kierunku – idealna kariera.

Czasami to, co wydaje się być naszą pasją, okazuje się mniej atrakcyjne, gdy myślimy o tym w kontekście kariery, dla której się poświęcamy.

Możesz kochać grę na pianinie jako hobby, ale czy pokochałabyś stres związany z koncertowaniem, niepewność życia jako muzyk i zaskakująco dużą konkurencję?
Możesz chcieć zostać cyfrowym nomadą: podróżującym wolnym strzelcem, ale czy byłabyś w stanie nie spotykać się z rodziną i przyjaciółmi przez dłuższy czas? Czy byłabyś w stanie zaakceptować niepewność związaną z zatrudnieniem i brakiem stałego domu? Wszystko ma swoje wady i zalety – a czasami te wady są przytłaczające, gdy chcesz faktycznie zrobić tak, by idealna kariera powstała z Twojej pasji.
Nic dziwnego, że gdy ktoś doradza nam, jak „podążać za naszą pasją”, po prostu nie wiemy, co to właściwie oznacza i co dokładnie powinniśmy robić. I możemy wątpić, czy to naprawdę jedyny sposób na szczęście.
I znów odkładamy podejmowanie istotnych decyzji na później.

Jeśli podążanie za swoją pasją nie działa, to co działa?

Nie ma nic złego w tym, że nie wiesz, jaka jest Twoja pasja. Ludzie, którzy dokładnie wiedzą, co chcą robić w życiu, są szczęśliwymi wyjątkami. Większość z nas nie wie co znaczy idealna kariera do trzydziestki ani nawet do czterdziestki. Bo to nie jest takie proste.

Ale jeśli nadal nie potrafisz się zdecydować na jedną konkretną ścieżkę w życiu, to mam dobrą wiadomość – niezdecydowanie może Ci czasem … pomóc! Nie można go jednak mylić z brakiem samorozwoju i akceptacją każdej otrzymanej oferty.

Niezdecydowanie może oznaczać, że pozostajesz otwarta na zmiany i doskonalisz swoje umiejętności w różnych dziedzinach sprawdzając, co u Ciebie działa, co Ci się podoba, itp.

A to nadal może być dobra droga do fajnej kariery.

Jak powiedział Seneka: „Szczęście jest wtedy, gdy okazja spotyka się z przygotowaniem”.

A więc rozwijaj swoje umiejętności i bądź otwarta na różne możliwości. Być może Twoja okazja po prostu jeszcze nie nadeszła. Bądź pewna, że kiedy nadejdzie, będziesz na nią przygotowana. Zerknij na moje posty na Instagramie, może znajdziesz inspirację 🙂

Cal Newport w swojej książce „So Good They Can’t Ignore You” rozkłada tą drogę prób, błędów i przygotowań na czynniki pierwsze, próbując odnaleźć idealny przepis na karierę, która nas uszczęśliwia. Okazuje się, że podstawowym składnikiem tego przepisu jest tak zwany „kapitał kariery”.

Kapitał kariery – o co w tym chodzi?

Cal Newport definiuje go jako zestaw rzadkich i cennych umiejętności, które można wykorzystać jako swoją kartę przetargową na rynku pracy.

Kiedy się nad tym zastanowić, brzmi to intuicyjnie: musisz mieć niezwykłe umiejętności, aby zrobić niezwykłą karierę.

Chodzi o to, aby w pewnej dziedzinie, nawet wąskiej, być ponadprzeciętnie dobrą.

Jeśli nie chcesz mieć konwencjonalnej kariery, tj. pracy w biurze od 9:00 do 17:00, to nie musisz także posiadać zestawu umiejętności, które uczyniłyby Cię atrakcyjnym dla korporacji. Co nie zmienia faktu, że musisz mieć jakieś umiejętności, którymi się wyróżnisz.

Pasja jest ważna, ponieważ dodaje energii i sprawia, że jesteśmy bardziej produktywne i zawzięte w dążeniu do celu.

Dlaczego przy szukaniu kariery, która nas uszczęśliwia, umiejętności są o wiele ważniejsze niż pasja?

Bo kiedy masz ponadprzeciętne umiejętności w określonej niszy, stajesz się poszukiwanym specjalistą na rynku pracy. Jeśli już pracujesz w korporacji, twoje unikalne umiejętności dadzą ci siłę do wynegocjowania lepszych warunków pracy, zarówno pod kątem zarobków, jak i dodatkowych świadczeń czy elastyczności Twojego harmonogramu. Jeśli natomiast jesteś przedsiębiorcą, to ponadprzeciętne umiejętności pozwolą znaleźć Ci lepiej płacących klientów, a tym samym, uwolnią więcej Twojego czasu.

Tak czy inaczej – wygrywasz.

Ważne pytania.

Oczywiście znalezienie własnego zestawu niezwykłych umiejętności jest równie trudne, jak znalezienie swojej pasji.

Zacznij więc od zadania sobie kilku pytań, które pomogą Ci oczyścić umysł i stworzyć podstawę dla przyszłych działań.

1) Gdzie ostatnio pracowałaś? Jakie zajmowałaś stanowiska i za jakie zadania odpowiadałaś?

Zrób listę wszystkich prac i projektów, nad którymi pracowałaś. Nawet jeśli nie byłaś gdzieś oficjalnie zatrudniona, jeśli pracowałaś przy niewielkich projektach, to umieść je wszystkie na swojej liście.

2) Czy byłaś zadowolona ze swojej pracy? Które zadania były dla Ciebie interesujące, a które nudne lub frustrujące?

Dla każdego stanowiska pracy / projektu z pytania 1 podaj ogólne odczucia dotyczące tej konkretnej pracy. Następnie wskaż wszystkie zadania, które sprawiły, że było to przyjemne, a także rzeczy, które były dla ciebie nudne lub były nie do zaakceptowania.

3) Pomyśl teraz o projektach/zadaniach, które Ci się podobały. Czego się w nich nauczyłaś? Którymi umiejętnościami mogłaś zabłysnąć?

Pomyśl o wszystkich momentach, w których okazało się, że masz do czegoś talent, że coś przyszło Ci łatwo, że za coś byłaś chwalona. Weź pod uwagę każdy projekt, nawet ten najmniejszy i najprostszy.

Być może podczas pracy nad jakimś projektem zdałaś sobie sprawę, że świetnie sobie radzisz z organizowaniem i zarządzaniem zadaniami? A może zauważyłaś, że masz dar przekonywania lub duże umiejętności sprzedażowe? W czymkolwiek byłaś dobra, zapisz to.

4) A co z projektami/zadaniami, które Ci się nie podobały? Czy pozwoliły Ci poznać swoje słabe strony?

Właściwie odpowiedź na to pytanie jest opcjonalna. Nawet jeśli nie masz konkretnych umiejętności, nie oznacza to, że nie możesz się ich nauczyć. Niemniej jednak czasami znajomość swoich słabości pomaga pozbyć się nierealistycznych aspiracji. Na przykład, ja nie przywiązuję uwagi do szczegółów i w ogóle nie mam oka do detali – a więc świadomie nie wybieram zawodów czy projektów, które wymagają spostrzegawczości i precyzji.

Wnioski

Podsumujmy to, co już wiemy:

  • Odwaga i pasja nie wystarczą, aby zrobić wielką karierę.
  • Podążanie za swoją pasją jest trudne, ponieważ: a) wiele osób nie wie, jaka jest ich pasja (i to jest ok!); oraz b) niektórzy ludzie mają wiele zainteresowań, więc wybór jednej kariery staje się niezwykle trudny.
  • Samą pasją nie przyciągniesz długoterminowych klientów, umiejętnościami już tak.
  • Najlepszym sposobem na przyspieszenie drogi do wymarzonego stylu życia jest wykorzystanie kapitału kariery, czyli własnego, indywidualnego zestawu niezwykłych umiejętności.
  • Praca nad swoimi umiejętnościami w określonej niszy w połączeniu z otwartością na nowe wyzwania to najbardziej skuteczny przepis na znalezienie wymarzonej kariery.

Może już intuicyjnie wykorzystywałaś swój kapitał kariery, nawet nie będąc świadomą tego, że taka definicja w ogóle istnieje 😉 Jeśli nie, to powyższe pytania będą świetne na start tej drogi.

To oczywiście jedynie wstęp do tego tematu. W kolejnym artykule z tej serii pokażę Ci, jak w praktyce wygląda ustalania swojego kapitału kariery.

Zapisz się na newsletter i pobierz e-booka 50 SPOSOBÓW NA ZARABIANIE!

Marzysz o tym, aby mieć dodatkowe źródło przychodu?

Chcesz zmienić pracę na taką, którą pokochasz i która przyniesie ci satysfakcjonujące zarobki?

A może twoim celem jest własny biznes?

.

Zobacz również:

Invest Cuffs 2024 – nagrody, stoisko, wykłady, czyli girl power w prawdziwym wydaniu! Kulisy GMC #12

Invest Cuffs to coroczne wydarzenie, które gromadzi entuzjastów i entuzjastki ze świata inwestycji. Jest to jedno z największych spotkań w Europie, na którym regularnie pojawia się wielu ekspertów i ekspertek z różnych dziedzin, takich jak akcje, start-upy, kryptowaluty, surowce, waluty, metale szlachetne czy fundusze inwestycyjne. W tym roku obchodziliśmy 10-lecie działalności Invest Cuffs, a my po raz pierwszy zaprezentowałyśmy nasze stoisko oraz miałyśmy całe dwie sale poświęcone edukacji skierowanej przede wszystkim do kobiet. Sprawdźcie, co wydarzyło się podczas tegorocznej edycji!

Czytaj więcej »

Trzecie urodziny GMC i otwarcie siedziby! Kulisy GMC #11

W sobotę 10.02 odbyło się wyjątkowe spotkanie w centrum Warszawy. Nie tylko obchodziłyśmy trzecią rocznicę utworzenia Girls Money Club we wspaniałym towarzystwie, ale również oficjalnie otworzyłyśmy nową siedzibę GMC. W dzisiejszym artykule dzielimy się podsumowaniem z tego ekscytującego eventu!

Czytaj więcej »

Finanse i miłość – jak rozmawiać o pieniądzach, by zbudować silniejszy związek? Zaproś bliską osobę na money date!

Pieniądze są często uznawane za źródło napięć w relacjach, ale mogą być także narzędziem do budowania zaufania oraz wspólnego bezpieczeństwa. Jak rozmawiać z partnerem lub partnerką o pieniądzach? W jaki sposób zorganizować wspólne finanse? W dzisiejszym artykule z okazji Walentynek podzielę się wskazówkami – z perspektywy kobiety-finansistki, w związku małżeńskim z finansistą. 😉

Czytaj więcej »