Ścieżki kariery w branży finansowej

Zastanawiasz się, co zrobić ze swoim życiem zawodowym? Jeśli tak, to rozważ pracę w świecie pieniędzy. Na rynku finansowym są bowiem dostępne liczne ścieżki kariery, dla osób o zróżnicowanych umiejętnościach i osobowościach – o których przeczytasz w tym artykule. Być może któraś z nich spodoba się właśnie Tobie!

Partnerem tego wpisu jest Rocket Jobs – portal pracy przyszłości z ogłoszeniami pracy dla specjalistów z różnych branż, w tym finansów.

Tu przeczytasz skrót artykułu – pełną wersję artykułu znajdziesz na RocketSpace.pl

Jako osoba, która pracuje w branży inwestycyjnej od kilkunastu lat, jedno wiem na pewno: możliwości rozwoju kariery w świecie finansów jest mnóstwo. Mimo że rynek finansowy zmienia się szybko – a może właśnie dlatego – wciąż jest na nim miejsce na nowe talenty i znalezienie własnej niszy. Ta branża dotyczy bowiem czegoś, co od lat dotyczy nas wszystkich – pieniędzy.


Trzy ważne pytania na start

Zanim opiszę poszczególne ścieżki kariery w branży finansowej, warto odpowiedzieć na trzy istotne pytania, które jej dotyczą.

  • Czy to dobry czas na rozpoczęcie kariery w branży finansowej?

Odpowiedź jest prosta: tak, warto.

Oczywiście w niektórych czasach znalezienie pracy w branży finansowej jest łatwiejsze niż w innych. W okresach gospodarczego boomu, świetnie prosperujących gospodarek i długotrwałych wzrostów cen akcji na giełdach, branża finansowa to wręcz idealne miejsce na rozwój kariery.

Niemniej, nie oznacza to, że w bardziej burzliwych czasach finansiści nie są potrzebni. Znalezienie pracy w okresie kryzysu i chaosu jest nie tylko możliwe, ale może być wręcz trampoliną do ciekawej kariery lub znalezienia swojej niszy.

  • Czy automatyzacja i postęp sztucznej inteligencji nie dotkną branży finansowej?

Ależ oczywiście, że jej dotkną!

Prawdopodobnie stoimy u progu rewolucji na rynku pracy, powiązanej z zastosowaniem sztucznej inteligencji na wiele sposobów. Ale ta rewolucja niezaprzeczalnie dotknie także inne branże. Z jednej strony, AI zapewne wyeliminuje potrzebę istnienia pewnych zawodów, ale z drugiej strony, stworzy potrzebę powstania nowych zawodów.

  • Czy branża finansowa jest tylko dla osób z dużą wiedzą matematyczną?

Absolutnie nie! Branża finansowa jest zaskakująco inkluzywna.

To oczywiste, że skoro ten sektor gospodarki jest powiązany z pieniędzmi, to dla osób o umiejętnościach szybkiego liczenia i logicznego myślenia zawsze znajdzie się w nim miejsce – ale nie tylko dla nich. Niektóre ścieżki kariery w branży finansowej wyżej niż zdolności matematyczne stawiają umiejętność skrupulatnej analizy i syntezy danych, spostrzegawczość, łatwość nawiązywania relacji międzyludzkich, dobrą komunikatywność czy też talenty pisarskie czy organizacyjne. Tak, humaniści w tej branży także mogą się odnaleźć!


Ścieżki kariery w branży finansowej

Branża finansowa pomieści osoby o różnych cechach charakteru i różnych umiejętnościach – a ten artykuł ma za zadanie zrobić przegląd różnych możliwości. Być może któryś z nich Cię zainspiruje lub zaintryguje do tego, by w danej ścieżce odkryć pomysł na swoją karierę!

Bankowość 

Bankowość to jedna z tych branż, w których możliwości rozwoju kariery są ogromne. Banki to bowiem duże instytucje, zatrudniające tysiące pracowników w przeróżnych działach.

Ogólnie, bankowość dzieli się na bankowość detaliczną, czyli taką skierowaną do indywidualnych  klientów, oraz korporacyjną, dotyczącą przedsiębiorstw różnej wielkości. Każda z tych odmian bankowości dzieli się na wiele obszarów: obsługę klienta, dział powiązany z kredytami i pożyczkami, itd. Ponadto, w praktycznie każdym banku znajdują się działy związane z ryzykiem, departamenty IT oraz działy, które są powszechne także w innych firmach: marketing, HR, księgowość, PR, itd.

A to oznacza, że praca w bankowości może przybierać przeróżne oblicza – znajdą się tam zarówno wysoko płatne, specjalistyczne stanowiska, jak i oferty pracy dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z tą branżą.


Bankowość inwestycyjna

Bankowość inwestycyjna to specyficzny rodzaj bankowości, powiązany z obrotem papierami wartościowymi, z doradztwem dotyczącym pozyskiwania kapitału, finansowania przedsiębiorstw np. poprzez emisję papierów wartościowych, czy też fuzji oraz przejęć.

Bankowość inwestycyjna znajduje się znacznie bliżej rynków kapitałowych niż bankowość tradycyjna, a o pracę w niej najłatwiej jest w dużych aglomeracjach, w których funkcjonują prężnie działające międzynarodowe giełdy – takich jak Londyn czy Nowy Jork (chociaż także w Warszawie oferty pracy w bankowości inwestycyjnej coraz częściej się zdarzają).

To niezwykle ciekawa ścieżka kariery, ale ma ona swoje blaski i cienie – jest ona kojarzona z bardzo wysokimi zarobkami, ale także z poświęcaniem ogromnej ilości czasu na pracę (oraz z niemałym stresem).


Praca analityka rynków finansowych

Praca analityka na rynkach finansowych to bardzo pojemne pojęcie. Dla przykładu, może ono obejmować analityków w bankach, którzy dokonują oceny ryzyka kredytowego lub jakichś konkretnych inwestycji.

Ale można pracować także jako analityk na rynkach kapitałowych – i wtedy nasza praca ściśle powiązana jest z sytuacją na giełdzie. Na ogół tacy analitycy mają swoją specjalność. Niektórzy z nich oceniają konkretne spółki w ściśle określonych branżach, wydając dla nich rekomendacje – czyli dokumenty, w których oceniają oni, czy daną spółkę na giełdzie warto kupić czy niekoniecznie.

Inni analitycy zajmują się rynkiem szerzej – np. ich specjalnością mogą być rynki walutowe lub surowcowe. W takim wypadku dużo bardziej niż szczegółowe spojrzenie na konkretną inwestycję liczy się umiejętność łączenia faktów i uwzględniania wpływu tak pozornie niepowiązanych z giełdą czynników jak polityka czy pogoda.

Praca analityka w branży finansowej to idealne miejsce dla różnych charakterów, ale szczególnie dobrze odnajdą się tu introwertycy i ludzie lubiący pracować samodzielnie.


Zarządzanie funduszami inwestycyjnymi

Praca zarządzających funduszami inwestycyjnymi to jedna z najciekawszych i najbardziej perspektywicznych możliwości rozwoju w branży finansowej. W telegraficznym skrócie, polega ona na zarządzaniu pieniędzmi innych – co ma swoje plusy i minusy.

Plusem są niezaprzeczalnie wysokie zarobki (w tym możliwości otrzymania jeszcze wyższych bonusów) oraz fakt, że każdy dzień na rynku jest inny – więc nie ma nudy i powtarzalności, a naprawdę zdolne osoby mogą się w tym zawodzie wykazać. Kolejna zaleta tego zawodu to możliwość rozwoju w różnych kierunkach – możemy zarządzać bowiem zarówno bezpiecznymi funduszami rynku pieniężnego, jak i bardziej ryzykownymi funduszami akcji. Minusem jest spory stres, który wynika z odpowiedzialności za pieniądze innych ludzi oraz konieczność utrzymywania czujności na rynku.

Warto pamiętać, że zarządzający funduszem inwestycyjnym to zawód wymagający posiadania odpowiedniej licencji. W Polsce jest to licencja doradcy inwestycyjnego – jednak zamiast niej, można zdobyć od razu międzynarodowy certyfikat CFA i zdać w Polsce jedynie uzupełniający egzamin na doradcę inwestycyjnego.


Makler papierów wartościowych

Zawód maklera papierów wartościowych, podobnie jak zawód zarządzającego funduszem, wymaga posiadania licencji – w tym przypadku jest to licencja maklera papierów wartościowych.

A kim jest makler? W dużym skrócie – jest to pośrednik w transakcjach papierami wartościowymi. Tu także można się rozwijać w różnych kierunkach. Szczególnie ciekawa jest praca maklera instytucjonalnego, która jest bardziej relacyjna niż techniczna – polega bowiem na podtrzymywaniu relacji z klientami instytucjonalnymi, takimi jak fundusze inwestycyjne (makler instytucjonalny często pracuje ze wspomnianymi wcześniej zarządzającymi funduszami inwestycyjnymi) oraz wykonywaniu transakcji o dużych wartościach, sięgających setek tysięcy czy milionów złotych.


To nie wszystko! Pełną wersję artykułu, wraz z kolejnymi propozycjami pracy w branży finansowej, znajdziesz na RocketSpace.pl

Zapisz się na newsletter i pobierz e-booka 50 SPOSOBÓW NA ZARABIANIE!

Marzysz o tym, aby mieć dodatkowe źródło przychodu?

Chcesz zmienić pracę na taką, którą pokochasz i która przyniesie ci satysfakcjonujące zarobki?

A może twoim celem jest własny biznes?

.

Zobacz również:

Kobieca konferencja na GPW – Women Invest! Kulisy GMC #10 Copy

W środę 15.11.2023 na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie odbyło się wyjątkowe wydarzenie, skierowane na rozwój kobiet w dziedzinie finansów – Women Invest. Ponad 500 uczestniczek, 100 prelegentów i wiele osób, które wspierały techniczne aspekty tego eventu spotkały się na GPW, by doświadczyć rewolucji w branży inwestycyjnej. Zapraszamy Was do zerknięcia na podsumowanie relacji z konferencji.

Czytaj więcej »

Trzecie urodziny GMC i otwarcie siedziby! Kulisy GMC #11

W sobotę 10.02 odbyło się wyjątkowe spotkanie w centrum Warszawy. Nie tylko obchodziłyśmy trzecią rocznicę utworzenia Girls Money Club we wspaniałym towarzystwie, ale również oficjalnie otworzyłyśmy nową siedzibę GMC. W dzisiejszym artykule dzielimy się podsumowaniem z tego ekscytującego eventu!

Czytaj więcej »

Finanse i miłość – jak rozmawiać o pieniądzach, by zbudować silniejszy związek? Zaproś bliską osobę na money date!

Pieniądze są często uznawane za źródło napięć w relacjach, ale mogą być także narzędziem do budowania zaufania oraz wspólnego bezpieczeństwa. Jak rozmawiać z partnerem lub partnerką o pieniądzach? W jaki sposób zorganizować wspólne finanse? W dzisiejszym artykule z okazji Walentynek podzielę się wskazówkami – z perspektywy kobiety-finansistki, w związku małżeńskim z finansistą. 😉

Czytaj więcej »