Języki obce – których warto się uczyć?

Które języki obce warto znać, aby sobie poradzić w dzisiejszym świecie? Ile osób, tyle odpowiedzi na to pytanie. A najbardziej uniwersalna (i chyba najprawdziwsza) odpowiedź brzmi: to zależy.

Które języki obce warto znać, aby sobie poradzić w dzisiejszym świecie? Ile osób, tyle odpowiedzi na to pytanie. A najbardziej uniwersalna (i chyba najprawdziwsza) odpowiedź brzmi: to zależy.

Św. Augustyn rzekomo powiedział, że “Świat jest jak książka. Kto nie podróżuje, czyta tylko jedną jej stronę.“.

Ja dodałabym, że kto mówi tylko w swoim ojczystym języku, czyta wciąż tę samą stronę, a na pozostałych ewentualnie ogląda obrazki. Owszem, Amerykanie czy Anglicy mają w tej kwestii pewne fory, ale i oni nie dogadają się po angielsku wszędzie.

Ile osób, tyle opinii na temat tego, których języków warto, a których nie warto się uczyć. Rozmawiając z osobami pracującymi w różnych częściach świata, wysnułam wniosek, że wciąż opłaca się znać niektóre europejskie języki. Jednak to się powoli zmienia wraz z tym, jak środek ciężkości w globalnej gospodarce przesuwa się bardziej na (daleki) wschód czy też na południe.

Moja subiektywna lista obejmuje kilka najpopularniejszych języków świata – ale nie tylko. Zobaczcie same!

Zacznijmy od oczywistego…

Język angielski

Tego wyboru nie trzeba argumentować. Angielski to język międzynarodowego biznesu, a także język najbardziej przydatny w podróżach po świecie. Po angielsku mówi w większym lub mniejszym stopniu cała Europa, Ameryka Północna, Oceania, a także sporo osób w Azji, Afryce i Ameryce Południowej (aczkolwiek przy okazji tych trzech ostatnich kontynentów nie można spodziewać się zbyt wiele – po angielsku można się tam dogadać raczej tylko w miejscach popularnych wśród turystów).

Jeszcze w pierwszej połowie XX wieku imperium brytyjskie nazywano “imperium, nad którym nigdy nie zachodzi słońce”. Dzisiaj z powodzeniem można powiedzieć, że tym językiem wciąż posługują się ludzie na niemal każdej długości geograficznej.

Znajomość angielskiego nie jest więc już niczym szczególnym. Jednocześnie, jego nieznajomość w pewnych kręgach to już wstyd i obciach.

Ja nie wyobrażam sobie życia bez znajomości języka angielskiego. Posługuję się nim na co dzień, czytam angielskie teksty, oglądam anglojęzyczne filmy, a nawet piszę po angielsku. (Swoje doświadczenia z pisaniem bloga po angielsku opisałam tutaj.)

I was też zachęcam do tego, aby korzystać z faktu, że globalna popkultura się opiera o ten język. Bawcie się angielskim, odkrywajcie nowe słowa i wyrażenia.

I jeszcze jedno: nie przejmujcie się brakiem dobrego akcentu! Ja dopiero po tym, jak pozbyłam się mojego perfekcjonizmu, zaakceptowałam fakt, że nie mam idealnego akcentu. I wiecie co? Okazuje się, że Twój brak odpowiedniego akcentu nikogo nie obchodzi. Na świecie jest mnóstwo osób, które nie są native speakerami. Nie przeszkadza im to piąć się systematycznie po szczeblach kariery.

języki obce angielski
Język hiszpański

Język, którym posługuje się prawie cała Ameryka Łacińska i pół Ameryki Północnej. Tak tak, po hiszpańsku całkiem łatwo się porozumieć w większości stanów USA, gdyż jest to drugi najpopularniejszy język w tym kraju.

Dodatkowym atutem hiszpańskiego jest to, że jest on dość łatwy do przyswojeni, przynajmniej na podstawowym poziomie. Relatywnie szybko można nauczyć się mówić po hiszpańsku – oczywiście w stopniu komunikatywnym, bo biegłość w jakimkolwiek języku, nawet tym prostym, wymaga wprawy.

Ja kiedyś przez pół roku uczyłam się włoskiego – i okazało się, że w Hiszpanii czy w Meksyku rozumiem niemal wszystko, co jest napisane i co jest do mnie mówione. Gorzej oczywiście z mówieniem – ale odniosłam wrażenie, że gdybym przysiadła nad tym językiem nawet przez kilka tygodni, to swobodnie mogłabym porozmawiać o prostych rzeczach.

Hiszpańskiego wciąż jeszcze nie znam, ale jest wysoko na mojej liście kolejnych języków do nauczenia!języki obce hiszpański

Klasyka.

Język chiński (mandaryński)

O ile język hiszpański jest wysoko na mojej liście, to języka chińskiego zaczęłam się już uczyć. Przekonało mnie wiele argumentów, spośród których i tak najważniejszym okazała się po prostu moja ogromna ciekawość tej części świata.

Ale nie tylko.

Po pierwsze, nie żyjemy już w czasach kolonialnych, więc trzeba porzucić swój europocentryzm. Po drugie, raczej nie warto ignorować języka, którym mówi miliard ludzi na świecie… Chiny to nie tylko jedna z najstarszych cywilizacji świata, ale to także państwo, które staje się coraz ważniejszym punktem na gospodarczej mapie świata.

Można argumentować, że po chińsku wciąż mówi się głównie na skoncentrowanym terenie, czyli w samych Chinach. Ale to nie do końca prawda. Chińczycy w swojej ogromnej liczbie migrują do wielu krajów świata. Może nie widać tego w Polsce, ale praktycznie każde większe miasto na Zachodzie ma swoje Chinatown.

Dodatkowo, z tego co zauważyłam, język mandaryński bywa takim esperanto w wielu krajach Azji, w tym w Azji Południowo-Wschodniej. Wraz z ludźmi, na cały świat rozprzestrzenia się ich kultura, jedzenie, a także ich biznesy i pieniądze. Niektórzy twierdzą, że to chwilowa moda, ale moim zdaniem liczby mówią same za siebie, a umiejętność posługiwania się językiem chińskim może się coraz częściej przydawać.

A chiński alfabet wcale nie jest aż tak trudny jak się wydaje. Dla mnie, samo uczenie się znaków jest jak zabawa i odkrywanie kawałka świata, który dotychczas był mi obcy. 🙂

języki obce chiński mandaryński
Język arabski

Nauka języka arabskiego to prawdziwy dżihad (ar. trud, wysiłek), o czym przekonałam się na własnej skórze. Jednak jest on, obok chińskiego, chyba najbardziej praktycznym językiem nieindoeuropejskim, którego warto się nauczyć.

Dlaczego ten język jest tak istotny?

Wystarczy wspomnieć, że mówi nim niemal 300 mln ludzi na całym świecie i jest on oficjalnym językiem w 27 krajach, a dodatkowo – jednym z pięciu oficjalnych języków ONZ. Poza tym, Bliski Wschód to miejsce, w którym obecnie dużo się dzieje (zarówno złego, jak i dobrego), a specjaliści znający arabski są w cenie.

Poza tym…

języki obce arabski
Język francuski

Niewątpliwie francuski to język międzynarodowy, co jest rezultatem prowadzonej przez wiele lat przez Francję polityki kolonialnej. Na pewno będzie on przydatny, jeśli wiążemy swoją karierę z państwem francuskojęzycznym.

Jednak co do zasadności nauki języka francuskiego, zdania są podzielone. Z czego to wynika? Głównie z dwóch czynników.

Po pierwsze: w państwach, w których mówi się po francusku, na ogół można się porozumieć także po angielsku (chociaż niektóre rejony Francji bywają tu niechlubnym wyjątkiem…). Belgia, Luksemburg czy Szwajcaria to miejsca, gdzie raczej damy radę znaleźć sporo osób mówiących po angielsku. Nie mówiąc już o Kanadzie, gdzie język angielski jest używany częściej niż francuski. Poza tym, po francusku mówi się także na rajskich wysepkach w różnych częściach świata: u wschodniego wybrzeża Afryki, na Polinezji Francuskiej czy na Karaibach – tam zapewne też będziemy w stanie porozumieć się po angielsku w turystycznych miejscach.

Po drugie: pozostałe kraje francuskojęzyczne to głównie kraje Afryki Środkowej i Zachodniej, a więc miejsca niestabilne społecznie i politycznie, w których Europejczycy obecnie nie są raczej mile widziani – o ile więc ktoś nie robi tam interesów, to raczej nie jeździ tam turystycznie.

Ja znam samiutkie podstawy francuskiego i już parę razy okazały się one bardzo przydatne. A więc sądzę, że znajomość tego języka nadal jest dużym atutem.języki obce francuski

Uwielbiam! 😀

Język niemiecki

Niemiecki

W skali globalnej język niemiecki wielkiego znaczenia nie ma, ale w skali lokalnej sytuacja rysuje się już zupełnie inaczej. Niemcy, Austria czy Szwajcaria to jedne z najbardziej rozwiniętych gospodarczo krajów Europy i świata, a do tego Niemcy są ważnym gospodarczym partnerem Polski.

Kiedy język niemiecki Wam się przyda? Na pewno będzie on potrzebny, jeśli nie chcecie mieszkać lub pracować w kraju niemieckojęzycznym, prowadzić biznes z tamtejszymi firmami, czy też robić karierę w firmie, dla której państwa te mają znaczenie. Natomiast w każdym innym przypadku, język niemiecki może Wam się za bardzo nie przydać.

Ja uczyłam się niemieckiego latami i póki co przydał mi się on raptem parę razy (a i tak tylko w przypadkach, w których i tak bym sobie bez niego poradziła). Praktycznie wszyscy Niemcy, Austriacy i Szwajcarzy mówią płynnie po angielsku, więc w tych krajach bariery komunikacyjne są naprawdę niewielkie, nawet gdy niemieckim się nie włada.

No ale memy z niemieckim językiem nigdy mi się nie znudzą. 😉języki obce niemiecki

Motyl w różnych językach.

Język rosyjski

Do Polski przyjechało już tyle osób tuż zza naszej wschodniej granicy, że język rosyjski powoli przestaje być tu obcy. Słyszę go niemal na co dzień i mam coraz więcej okazji, aby w nim porozmawiać, szlifując moje – jeszcze niezbyt szałowe – umiejętności.

Nauka języka rosyjskiego jest dla Polaków bardzo wdzięczna. O ile początkową trudnością jest przestawienie się na inny alfabet, cyrylicę, to już gramatyka czy budowa zdania jest relatywnie podobna do tej w języku polskim. W rezultacie, Polakom relatywnie łatwo jest się przełamać i zacząć mówić po rosyjsku, nawet jeśli nie idzie nam perfekcyjnie. Oczywiście nie zmienia to faktu, że diabeł tkwi w szczegółach i jeśli chcemy być w rosyjskim biegli, to trzeba się już bardziej postarać.

Rosyjski to język przydatny nie tylko w samej Rosji, ale ogólnie we wszystkich krajach byłego ZSRR. Język angielski często jest tam zupełnie bezużyteczny – przekonałam się o tym na własnej skórze. Co ciekawe, po rosyjsku można się także z łatwością dogadać w Izraelu, co wynika z masowej imigracji rosyjskich Żydów do tego kraju po upadku ZSRR.

A czy warto się uczyć tego języka? Rosyjska gospodarka w ostatnich latach raczej podupada, więc mam wątpliwości, na ile język ten przydaje się w karierze. Ale pomijając ten fakt, w tak zwanym “prawdziwym życiu” rosyjski póki co przydawał mi się najczęściej po angielskim.

I robią dobre memy o pracy z domu! 😀języki obce rosyjski praca z domu

Praca z domu – dzień 1 vs. dzień 10.

Języki obce – podsumowanie

Podsumowując, w mojej opinii nauczenie się powyższych języków może przydać się zarówno w karierze, jak i w podróżowaniu czy codziennym życiu. Ale jednocześnie, jeśli chodzi o języki obce, według mnie ważne są dodatkowo dwie rzeczy:

1) Samymi językami obcymi świata się raczej nie zawojuje. Owszem, znajomość kilku języków potrafi otworzyć wiele drzwi i odnaleźć się nam na międzynarodowym rynku pracy i jest niezbędna (i w zasadzie wystarczająca), jeśli chcemy pracować jako tłumacz. Ale jeszcze bardziej praktyczną strategią na globalnym rynku pracy jest specjalistyczna wiedza lub konkretny fach w ręku – dodatkowo z komunikatywną znajomością paru języków obcych.

2) Moim zdaniem, warto się uczyć jakiegokolwiek języka obcego. Znajomość egzotycznego języka obcego może okazać się atutem w życiu zawodowym, Ale nawet jeśli nam się to nie przyda w pracy, to zawsze jest to pożyteczne. Ja co jakiś czas uczę się podstaw jakiegoś języka ot tak, żeby potrenować mózg (podobno to jeden z najlepszych sposobów, aby utrzymać swój umysł w świetnej formie!) i poszerzyć swoje horyzonty (ucząc się wyrażeń w obcym języku, dowiadujesz się wiele o samym kraju lub krajach, w których tego języka się używa). Często wiele wyrażeń z czasem zapominam, ale też zaskakująco wiele zostaje w mojej głowie.

A więc uczcie się takich języków, jakich chcecie. Zamiast zmuszać się do nauki chińskiego, bo jest na to moda, można wybrać hindi, węgierski albo esperanto, jeśli tylko będzie nam to sprawiać radość. Bo wiadomo – najszybciej uczymy się wtedy, gdy nauka połączona jest z entuzjazmem. 🙂

Zapisz się na newsletter i pobierz e-booka 50 SPOSOBÓW NA ZARABIANIE!

Marzysz o tym, aby mieć dodatkowe źródło przychodu?

Chcesz zmienić pracę na taką, którą pokochasz i która przyniesie ci satysfakcjonujące zarobki?

A może twoim celem jest własny biznes?

.

Zobacz również:

52: Jak ogarnąć swój domowy budżet? Praktyczne rady!

Ogarnianie swoich finansów osobistych bez budżetu domowego jest jak podróżowanie bez mapy – można, ale po co? Z mapą jest wygodniej, przyjemniej i efektywniej. Dziś zapraszam Was na rozmowę z Beatą Singh, prowadzącą bloga i profil @mojenawierzchu, która jest specjalistką od oszczędzania i tworzenia budżetu dopasowanego do potrzeb i możliwości każdej z nas.

Czytaj więcej »

51: Jak odnaleźć najlepszą ścieżkę zawodową?

Wciąż nie wiesz jaką drogą zawodową drogą podążać? Czujesz, że Twoja kariera potrzebuje zmiany, ale nie do końca wiesz, jak się za tę zmianę zabrać? W takim razie ten odcinek jest dla Ciebie. Moją gościnią jest Karolina Cwalina – Stępniak, coach, mentorka, współzałożycielka projektu Her Impact, dbającego o kariery kobiet. A porozmawiamy właśnie o tym, jak wybrać idealną ścieżkę zawodową dla siebie

Czytaj więcej »