Jak inwestować w złoto nawet niewielkie kwoty?

Złote sztabki i monety kojarzą się z wysokimi cenami, luksusem i niedostępnością dla osób mniej zamożnych, ale… to mit! Obecnie można oszczędzać długoterminowo w złocie i kupić kruszec za tak niewielkie kwoty jak 500 zł, 200 zł, czy nawet 50 zł. W tym artykule przeczytasz, jak konkretnie możesz kupić złoto nawet za niewielkie pieniądze.

Partnerem reklamowym tego wpisu jest sklep Goldsaver.pl, prowadzony przez firmę Goldenmark – znanego i funkcjonującego już kilkanaście lat dostawcę złota.


Niegdyś złoto było kruszcem władców i bogaczy – obecnie jednak coraz częściej staje się inwestycją, na którą stać praktycznie każdą osobę, bez względu na wielkość posiadanych oszczędności. Już z kwotami rzędu kilkuset czy kilkudziesięciu złotych możemy zacząć inwestować w ten ponadczasowy kruszec. A pierwsze kroki na tym rynku wcale nie są trudne!

Dziś przeczytasz o tym, jak zacząć inwestować w złoto, gdy Twój budżet jest niewielki.

Zacznijmy jednak od podstaw: dlaczego w ogóle warto rozważyć inwestycję w złoto?


Dlaczego warto inwestować w złoto?

Istnieje kilka kluczowych przesłanek, które sprawiają, że złoto od lat przyciąga inwestorów. Oto 5 ważnych argumentów za dodaniem złota do długoterminowego portfela.

  1.       Złoto jest namacalne.

Złoto to jedno z tych aktywów, które możemy posiadać w fizycznej formie – w tym przypadku, w formie monet i sztabek. Co więcej, zajmuje ono relatywnie niewiele miejsca, więc nawet niewielkie posiadane przez nas przedmioty mają relatywnie dużą wartość.

Namacalność złota jest szczególnie istotna w momentach dużych zawirowań społecznych i gospodarczych, lub w sytuacji, w której chcemy posiadać część naszych pieniędzy blisko siebie. Złote monety i sztabki można bowiem przechowywać w zaufanym miejscu oraz zabrać ze sobą, gdzie tylko chcemy. A to daje poczucie bezpieczeństwa.

  1.       Złoto jest ponadczasowe.

Złoto rozpala wyobraźnię ludzi od tysięcy lat – praktycznie od prehistorii jest symbolem zamożności, władzy i piękna. Kruszec ten jest znany na całym świecie, a złote przedmioty można sprzedać niemal zawsze i wszędzie.

W tej ponadczasowości złota ważne jest również to, że jest to kruszec jednolity – złoto ma taką samą jakość, niezależnie od tego, na którym kontynencie zostało wydobyte. W inwestowaniu ważna jest jednak oczywiście czystość: dla złotych monet i sztabek lokacyjnych jest to 99,99% zawartości złota.

I jeszcze jedna istotna sprawa: na światowym rynku finansowym złoto jest na ogół wyceniane w najsłynniejszej międzynarodowej walucie: dolarze amerykańskim. To sprawia, że posiadając złoto, inwestujemy nie w polskich złotych, ale de facto w dolarach.

  1.       Złoto jest „antykryzysowe”.

Oczywiście żadna inwestycja – nawet ta w złoto – nie daje gwarancji zysku. Bywa, że ceny złota na światowym rynku spadają, więc jeśli niewłaściwie dobierzemy do siebie strategię, na takiej inwestycji również możemy stracić.

Ale nie zmienia to faktu, że złoto ma pewną charakterystyczną cechę: na ogół wyraźnie drożeje ono w momentach największych gospodarczych, społecznych i politycznych zawirowań, takich jak kryzysy, wojny czy pandemie. W okresach, w których większość naszych inwestycji (np. akcje czy ETFy) radzi sobie słabiej, złoto bywa właśnie tym elementem, które drożeje, chroniąc nasz portfel i pozwalając spokojniej spać.

Tym samym, złoto bardzo często jest wymieniane jako idealne aktywo służące do dywersyfikacji długoterminowego portfela inwestycyjnego i „uodpornienia go” na kryzysy.

  1.       Złoto jest także „antyinflacyjne”.

Z jednym stwierdzeniem na rynkach finansowych nie polemizuje praktycznie nikt: z tym, że gotówka z czasem traci na wartości przed inflację – i to niezależnie od tego, czy chodzi o polskie złote, euro czy dolary.

Z kolei fizyczne aktywa, w tym złoto, chronią nasze oszczędności przed inflacją. Oczywiście niektóre robią to lepiej, a inne gorzej – ale jedno jest pewne: warto mieć w swoim portfelu inne rzeczy niż gotówkę.

  1.       Złoto jest coraz łatwiej dostępne.

Kiedyś był to kruszec władców i bogaczy, ale obecnie możesz inwestować w złoto nawet posiadając niewielkie oszczędności: 5000 zł, 500 zł, czy nawet… 50 zł!

W ostatnich latach powstawały nowe instrumenty finansowe, oparte o złoto (np. fundusze ETF czy kontrakty CFD), dzięki którym inwestowanie w kruszec stało się łatwiejsze lub dostępne dla osób o niewielkim kapitale.

Ale to nie wszystko: współcześnie, dysponując niewielkimi oszczędnościami, można inwestować nawet w złoto fizyczne, czyli monety i sztabki. Są na to dwa sposoby.

  • Pierwszym z nich jest inwestowane w niewielkie monety i sztabki lokacyjne. Do naszej dyspozycji są tak małe złote produkty jak np. te o wadze 1 grama.
  • Natomiast drugi sposób to skorzystanie z planu oszczędzania w złocie na Goldsaver.pl, wprowadzonego niedawno na polski rynek przez firmę Goldenmark: znanego i funkcjonującego już kilkanaście lat dostawcę złota.

Oba te sposoby omówię w dzisiejszym artykule.


Wolisz słuchać niż czytać? W 74. odcinku podcastu Girls Money Club posłuchasz o obu sposobach na inwestowanie niewielkich kwot w złoto! Rozmawiam w nim z Martą Dębską – ekspertką rynku złota Goldsaver.pl


Sposób nr 1: Kupowanie niewielkich złotych monet i sztabek

Sztabki lokacyjne o czystości 99,99% i wadze 1 grama kosztują obecnie około 300-350 zł, natomiast najmniejsze złote monety o wadze 1/25 uncji (np. słynni Wiedeńscy Filharmonicy) oznaczają wydatek nieznacznie przekraczający 500 zł.

Złote monety i sztabki są więc dostępne nawet dla osób dysponujących niewielkimi oszczędnościami. Zresztą, właśnie dlatego bardzo często jednogramowe produkty ze złota są dla wielu osób ich pierwszą inwestycją w złoto fizyczne.

Jak kupić taką złotą sztabkę czy niewielką monetę?

To bardzo proste!

Wystarczy przejść się do salonu renomowanego dystrybutora złota lub wejść na jego stronę internetową. Tam należy wybrać sztabkę o wadze 1 g lub monetę o wadze 1/25 uncji – albo inny mniejszy przedmiot, w zależności od naszego budżetu.

Jeśli decydujemy się na kupno złotego produktu w salonie, to na miejscu możemy zawrzeć transakcję i wrócić do domu jako właściciel(ka) złotej sztabki czy monety. A jeśli kupujemy przez internet, to spokojnie czekamy na przesyłkę z naszą sztabką (tu warto wspomnieć, że musimy do naszej inwestycji doliczyć koszt przesyłki, na ogół przesyłki ubezpieczonej).


Jakie są największe zalety tego sposobu na inwestowanie w złoto?

Przede wszystkim: od razu posiadamy złoto w fizycznej formie. Mamy tę swoją namacalną inwestycję, które możemy zabrać ze sobą wszędzie, a przy okazji na co dzień cieszyć nią oko.

Dodatkową zaletą inwestowania w niewielkie sztabki i monety jest fakt, że są one podzielne, więc można nimi potencjalnie kiedyś dokonać mniejszej płatności lub wymienić je na mniejszą kwotę pieniędzy, która potencjalnie mogłaby być nam potrzebna.


Czy są więc jakieś wady tego sposobu na inwestowanie?

Niestety tak. Niewielkie produkty mają relatywnie wysokie marże w porównaniu z większymi sztabkami i monetami, np. tymi o wadze 1 uncji (31,1 g), ponieważ koszty stałe (produkcja, opakowanie, transport, ubezpieczenie, itd.) są stosunkowo duże w relacji do ilości kruszcu, która jest w nich zawarta. Z tej przyczyny, wiele osób decyduje się na uzbieranie większej kwoty zanim zainwestują w fizyczne złoto.

WNIOSEK

Niewielkie złote sztabki i monety to prosty sposób na to, aby od razu cieszyć się namacalną inwestycją, którą możemy mieć zawsze przy sobie. Koszt zakupu jednej uncji złota w przypadku tej metody jest jednak relatywnie wysoki.

Sposób nr 2: Regularne oszczędzanie w złocie dzięki Goldsaver.pl

Jeśli chcesz od razu zbierać pieniądze na sztabkę lub monetę o wadze 1 uncji, to możesz regularnie oszczędzać w złocie dzięki sklepowi Goldsaver.pl, odkładając co miesiąc dowolną kwotę, od 50 zł, w takiej częstotliwości jakiej chcesz. Gdy uzbierasz równowartość jednouncjowej sztabki, odbierasz ją osobiście w salonie Goldenmark albo wybierasz dogodną dla siebie formę dostawy.


Jak w praktyce działa oszczędzanie w złocie?

Rozpoczęcie oszczędzania w złocie jest proste. Na start, należy się zarejestrować na stronie goldsaver.pl. Po założeniu konta, możemy już zadecydować o tym, jaką kwotę chcemy przeznaczyć na kupno złota – minimalny zakup to równowartość 50 zł. Do nas należy także decyzja, czy chcemy wpłacać różne kwoty na nasz rachunek w goldsaver.pl w zależności od naszych możliwości – czy może wolimy ustalić sobie pewien stały przelew co miesiąc, dzięki któremu zautomatyzujemy nasze wpłaty. Co istotne – na naszym rachunku nie gromadzimy gotówki, tylko fizyczne złoto – po każdej wpłacie, nawet tej drobnej, otrzymujemy fakturę opiewającą na określoną ilość kruszcu.

Gdy zgromadzimy 31,1 grama złota, możemy odebrać swoją 1-uncjową sztabkę w formie fizycznej w salonie Goldenmark lub wybrać inną formę dostawy sztabki, która nam najbardziej odpowiada (kurier, paczkomat, itd.). Zamiast sztabki, możemy także odebrać jednouncjową monetę lokacyjną za niewielką dopłatą.

Warto wspomnieć, że oszczędzanie w złocie daje nam dużą elastyczność. W dowolnym momencie możemy sprawdzić ilość kupionego przez siebie złota i to, jak wiele pozostało nam jeszcze do zgromadzenia pełnej uncji. Możemy także sprzedać swoje złoto w każdej chwili: zarówno przed, jak i po zgromadzeniu pełnej uncji.


Jakie są największe zalety Goldsaver.pl?

Plusów jest kilka. Przede wszystkim, nie płacimy tak dużej marży jak w przypadku niewielkich sztabek – koszt jednego grama złota w sklepie goldsaver.pl odpowiada wycenie obowiązującej przy zakupie jednouncjowych sztabek.

Dodatkową zaletą tego sposobu oszczędzania jest jego elastyczność i inkluzywność – nawet osoby o naprawdę niewielkich oszczędnościach mogą się w nim odnaleźć. Samodzielnie bowiem wybieramy, za jakie kwoty chcemy kupować złoto – mogą to być nawet tak symboliczne jak na rynek złota kwoty rzędu 50 zł. Poza tym, dopasowujemy częstotliwość wpłat do swoich możliwości: możemy dopłacać do uncji, gdy akurat wpadnie nam trochę wolnej gotówki – albo ustawić automatyczne przelewy i, tym samym, regularnie oszczędzać w złocie.

I jeszcze jedna, nie mniej ważna rzecz: za marką Goldsaver.pl stoi znany i zaufany dostawca złota Goldenmark, który działa w Polsce już kilkanaście lat.


Czy więc są jakieś minusy Golsaver.pl?

Minus jest jeden: w przeciwieństwie do kupowania niewielkiej złotej sztabki czy monety, nie mamy złota od razu w rękach. W tym przypadku na swoją sztabkę w formie fizycznej musimy po prostu trochę poczekać.

Specjalnie dla Girls Money Club sklep Goldsaver.pl przygotował promocję, w ramach której otrzymasz 100 zł bonusu do pierwszej sztabki, na zasadach wyjaśnionych tutaj: https://goldsaver.pl/blog/jak-dzialaja-bonusy/

Jak odebrać swoje 100 zł?

Wpisz przy rejestracji kod: GMC

… lub skorzystaj z tego specjalnego linka!


Jak inwestować w złoto niewielkie kwoty? Wnioski!

Złoto nie jest już kruszcem, w który inwestować mogą tylko osoby zamożne. Jeśli chcesz, możesz oszczędzać w złocie nawet tak drobne kwoty jak kilkaset czy kilkadziesiąt złotych. I, co najważniejsze, nie musisz ograniczać się tylko do jednego sposobu na inwestowanie w złoto


Zapisz się na newsletter i pobierz e-booka 50 SPOSOBÓW NA ZARABIANIE!

Marzysz o tym, aby mieć dodatkowe źródło przychodu?

Chcesz zmienić pracę na taką, którą pokochasz i która przyniesie ci satysfakcjonujące zarobki?

A może twoim celem jest własny biznes?

.

Zobacz również:

Invest Cuffs 2024 – nagrody, stoisko, wykłady, czyli girl power w prawdziwym wydaniu! Kulisy GMC #12

Invest Cuffs to coroczne wydarzenie, które gromadzi entuzjastów i entuzjastki ze świata inwestycji. Jest to jedno z największych spotkań w Europie, na którym regularnie pojawia się wielu ekspertów i ekspertek z różnych dziedzin, takich jak akcje, start-upy, kryptowaluty, surowce, waluty, metale szlachetne czy fundusze inwestycyjne. W tym roku obchodziliśmy 10-lecie działalności Invest Cuffs, a my po raz pierwszy zaprezentowałyśmy nasze stoisko oraz miałyśmy całe dwie sale poświęcone edukacji skierowanej przede wszystkim do kobiet. Sprawdźcie, co wydarzyło się podczas tegorocznej edycji!

Czytaj więcej »

Trzecie urodziny GMC i otwarcie siedziby! Kulisy GMC #11

W sobotę 10.02 odbyło się wyjątkowe spotkanie w centrum Warszawy. Nie tylko obchodziłyśmy trzecią rocznicę utworzenia Girls Money Club we wspaniałym towarzystwie, ale również oficjalnie otworzyłyśmy nową siedzibę GMC. W dzisiejszym artykule dzielimy się podsumowaniem z tego ekscytującego eventu!

Czytaj więcej »

Finanse i miłość – jak rozmawiać o pieniądzach, by zbudować silniejszy związek? Zaproś bliską osobę na money date!

Pieniądze są często uznawane za źródło napięć w relacjach, ale mogą być także narzędziem do budowania zaufania oraz wspólnego bezpieczeństwa. Jak rozmawiać z partnerem lub partnerką o pieniądzach? W jaki sposób zorganizować wspólne finanse? W dzisiejszym artykule z okazji Walentynek podzielę się wskazówkami – z perspektywy kobiety-finansistki, w związku małżeńskim z finansistą. 😉

Czytaj więcej »